Obsah

Adventní koncert ve Vysokém Veselí (16. prosince 2017 od 17:00)

Adventní koncert se bude konat v sobotu 16. prosince 2017 od 17.00, v kostele sv. Mikuláše Tolentinského ve Vysokém Veselí. Přijďte si poslechnout a třeba i zazpívat adventní skladby a vánoční koledy v podání Jitky Fišerové a Magdaleny Růžičkové.

Vstupné dobrovolné

A na jaké písně a koledy se můžete těšit?

 • 3 adventní písně z kancionálu
 • SLYŠTE, SLYŠTE, PASTUŠKOVÉ
 • BYLA CESTA UŠLAPANÁ
 • BÍLÉ VÁNOCE
 • ČAS RADOSTI, VESELOSTI
 • VESELÉ VÁNOČNÍ HODY
 • CHTÍC ABY SPAL
 • NESEM VÁM NOVINY
 • Jen kvůli nám (O holy night)
 • PŮLNOČNÍ – V. NECKÁŘ
 • MODLITBA – V. DYK
 • TICHÁ NOC

Putování po stezce 15. 7. 2017 (od 9.00 do 15.00)

Opět pro Vás připravujeme Putování po stezce. Přijďte si prohlédnou místa, kam se obvykle nedostanete (kostely a zvonice v Kozojedech, Velešicích, Vysokém Veselí a ve Žlunicích), poslechněte si varhany při setkáních s varhaníkem, zkuste vyluštit velkou křížovku, nebo zjistit, která zvířata se letos ukryla v “lese plném zvířátek” mezi Velešicemi a vyhlídkou Kákovice. Nenechte si ujít tradiční koncert, letos vystoupí manželé Krčmárikovi z Jičína v kostele Mikuláše Tolentinského ve Vysokém Veselí. I letos přijedou taky hasiči. Nebudou chybět ani hry pro děti. A jako vždy Vás na kontrolních stanovištích i na samoobslužných kontrolních bodech čekají krásná razítka a v cíli diplom.

Start a cíl: na kterémkoli kontrolním stanovišti putování (od 9:00 do 15:00)

Kontrolní stanoviště: Kozojedy (kostel), Velešice (kostel), Kákovice (vyhlídka), Vysoké Veselí (kostel), Češov (náves) a Žlunice (kostel)

Trasy putování: 5-35 km

Kudy: většinou po trase naučné stezky, podrobné informace o trasách na všech kontrolních stanovištích a na webu Spolku stezka Češov - Vysoké Veselí.

Jak: pro putování doporučujeme použít kolo, ale povoleny jsou i všemožné další způsoby putování: pěšky, na koni, na koloběžce, na chůdách, na koni nebo na oslu... děti a domácí mazlíčky vezměte s sebou!

Co Vás čeká: velká křížovka, les plný zvířátek (hra s tajenkou nejen pro děti) a další hry, HASIČI, prohlídky kostelů, zvonic, varhan, KONCERT, SETKÁNÍ S VARHANÍKEM, razítka, prohlídka pálenice, papírové Betlémy (v kostele ve Velešicích), ...

Startovné: dospělí 20,- Kč, děti zdarma

Více o Putování po stezce 2017.

Projekt z veřejné sbírky Nadace Partnerství

V dubnu jsme zasadili dva nové habry na hřbitov do Češova. Do Velešic jsme umístili novou informační tabuli o Velešické lípě a Velešicích. Je tam pořád, tak se zajděte podívat. Děkujeme Nadaci Partnerství za příspěvek a spolupráci. Právě pro Vás chystáme novou webovou stránku o zajímavostech Velešic a nejbližšího okolí.

Tento projekt byl vytvořen z veřejné sbírky Nadace Partnerství.

http://www.nadacepartnerstvi.cz/

Logo Nadace Partnerství

Putování po stezce minulé ročníky

Hlasujte pro Velešickou lípu

Děkujeme všem, kteří se podepsali na hlasovací arch na Volanickém slunovratu a na Vackově Vysokém Veselí!

Další akce, při kterých můžete lípu podpořit svým podpisem: Setkání v Češově 4. července 2015, Putování po stezce 18. července 2015 a koncert Nového úsvitu v Češově 25. července 2015.

Více o lípě zde.

Nebo si o lípě přečtěte na webu ankety Strom roku 2015: http://stromroku.cz/Letosni-rocnik/velesicka-lipa.aspx

A budeme moc rádi, když nám pošlete Vaše fotografie lípy a napíšete Vaše příběhy s Velešickou lípou. Třeba na facebook https://www.facebook.com/velesickalipa

Velešická lípa je ve finále ankety Strom roku 2015

Přečtěte si o tom v novinách. My máme velkou radost z postupu do finále! http://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/velesicka-lipa-ve-finale-ankety-strom-roku-20150528.html

Vycházka do Veselského háje - 19. 4. 2015

Zajímá Vás jarní kvítí ve Veselském háji? V neděli 19. dubna 2015 pořádáme vycházku do Veselského háje s výkladem o právě kvetoucích rostlinách v této přírodní památce. Zároveň chceme vysbírat to, co do lesa nepatří - odpadky, které tam někdo zapomněl... Sraz ve 14:00 na vyhlídce na Kákovicích (u vysílače). Rukavice a pytle pro účastníky jsou zajištěny.

Vycházka do Češovských valů - 18. 4. 2015

Chcete se dozvědět něco o nejstarší historii našeho okolí? Přijďte na archeologickou vycházku do Češovských valů. Sraz v sobotu 18. dubna 2015 ve 13:00 u obecního úřadu v Češově (bývalá škola), vycházku pořádá a povede PhDr. Eva Ulrychová.

Změna názvu sdružení

Naše sdružení změnilo název. Na schůzi sdružení 21. 4. 2015 členové schválili změnu názvu naší organizace na SPOLEK STEZKA ČEŠOV - VYSOKÉ VESELÍ. Zároveň schválili změnu stanov. Název i stanovy jsou nyní v souladu s novým občanským zákoníkem.

Putování 2014

Zveme Vás na tradiční putování po stezce, které se letos uskuteční v sobotu 16. srpna.

Start: na kterémkoli kontrolním stanovišti putování (od 9:00 do 15:00)

Kontrolní stanoviště: Češov (náves), Kozojedy (kostel), Sběř – rybník, Velešice (kostel), Velešice (u Hykyšů), Kákovice (vyhlídka), Vysoké Veselí (kostel), Hradíšťko (kostel), Volanice (hřiště), Slatiny (kostel)

Cíl: ve Velešicích (do 15:15), Češově (do 15:15), na Kákovicích (do 15:15), v Kozojedech (do 16:00) - pamětní list získá každý, kdo v kterémkoli z cílových stanovišť předloží startovní lístek se třemi razítky

Trasy putování: 5-35 km

Kudy: většinou po trase naučné stezky,podrobné informace o trasách na všech kontrolních stanovištích

Jak: pro putování doporučujeme použít kolo, ale povoleny jsou i všemožné další způsoby putování: pěšky, na koni, na koloběžce, na chůdách, na koni nebo na oslu... děti a domácí mazlíčky vezměte s sebou!

Co Vás čeká: les plný zvířátek (hra s tajenkou nejen pro děti), výstava Betlémů, pozorování přírody, hledání pokladu a další hry, prohlídky kostelů, zvonic, varhan, MINIKONCERT (tentokrát v Kozojedech), SETKÁNÍ S VARHANÍKEM, razítka, prohlídka pálenice ...

Startovné: dospělí 20,- Kč, děti zdarma

CO / KDE / KDY (aneb podrobný itinerář)

 • Les plný zvířátek Najdete všechna zvířata a vyluštíte naši tajenku? Pak Vás odměna nemine! Po celou dobu putování (9-15:15) mezi Velešicemi a Kákovicemi. Začít hledat můžete ve Velešicích i na Kákovicích - záleží jen na Vás:-)
 • Na Kákovicích bude taky hasičské auto a hasiči - prohlédněte si hasičskou techniku v klidu a pořádně zblízka! (zhruba od 11 do 14)
 • Výstava papírových betlémů a malé muzeum zemědělského nářadí a domácího náčiní - U Hykyšů Prohlédněte si jedinečnou sbírku papírových Betlémů pana Hykyše a běžné zemědělské a domácí nástroje z dob našich babiček a prababiček. Velešice, po celou dobu putování (9-15:15)
 • Koncert v Kozojedech - Vychutnejte si akustiku dřevěného kostela sv. Václava v Kozojedech a zaposlouchejte se do tonů houslí, violy a zpěvu. Vstup ve sportovním oblečení povolen. Trvání koncertu cca 30 minut, zdržet se můžete, jak dlouho budete chtít. Tentokrát zazní stejný koncert dvakrát - začátek v 10:30 a v 15:30.
 • Setkání s varhaníkem - již tradiční a velmi oblíbená prohlídka varhan se zasvěceným výkladem zkušeného varhaníka V. Turka (ve Velešicích, Vysokém Veselí a Slatinách a Hradíšťku), časy setkání s varhaníkem: 9.30 na Hradištku, 10.30 h. Velešice, 11.30 Vysoké Veselí, 13.00 Slatiny, v Kozojedech jsou varhany ve velmi špatném stavu, výklad podle zájmu po odpoledním koncertu (kolem 16:00).
 • Hry pro děti s hledáním pokladu Kdo chce najít poklad, nechť se zastaví na hřišti ve Volanicích. Úspěšné hledače čeká odměna! Po celou dobu putování (9-15:15)
 • Pozorování přírody u Sběřského rybníka A taky si tu můžete zachytat ryby. Sice jenom papírové, ale zato všichni úspěšní rybáři dostanou sladkou odměnu. Po celou dobu putování (9 - 15:15)
 • Prohlídka pěstitelské pálenice a ovocného lihovaru v Češově Exkurze se zasvěceným výkladem zkušených palírníků budou probíhat od 13.00 do 15.15.
 • Hry na Kákovicích Zábava pro děti i dospělé. Zkuste chůzi na chůdách, hod na cíl a další klasické hry! Odměny pro všechny hravé! Po celou dobu putování (9 - 15:15)
 • Samoobslužný kontrolní bod v Češovských valech Zastavte se také v této zajímavé archeologické lokalitě... samoobslužný kontrolní bod tu bude čekat po celou dobu putování (9 - 15:15)
 • Prohlídky všech kostelů a většiny zvonic na trase Prohlédněte si kostely v Kozojedech, ve Velešicích, ve Vysokém Veselí, na Hradíšťku a ve Slatinách. Můžete se podívat na kúr, zkusit šlapat měch varhan... Všechny kostely budou otevřeny po celou dobu putování (od 9 do 15:15, v Kozojedech až do 16:00)

* Výstava historických fotografií Na chodbě sběřské hospody si prohlédněte malou výstavu historických fotografií. Najdete svého souseda? Po celou dobu putování (9 - 15:15), i jindy

Podrobnosti o trasách

Trasu si volí každý podle svého. Záleží jen na Vaši chuti, kondici, putovním prostředku.

Pokud toho chcete stihnout co nejvíce, začněte na tom kontrolním stanovišti, kam to máte nejblíže. Pořadatelé Vám poradí, kudy se vydat dál.

Putujícím s dětmi doporučujeme začít ve Vysokém Veselí nebo ve Velešicích. Mezi těmito stanovišti najdete spoustu atrakcí pro děti a hlavně trasa vede po polních a lesních cestách - v obcích po chodnících a místních komunikacích. A je opravdu krátká (cca 5 km).

Letošní novinka: trasa pro pěší se psy, i tato trasa vede vesměs o polních a lesních cestách - v obcích po chodnících a místních komunikacích. Kontrolní body na trase: Vysoké Veselí, Kákovice (vyhlídka), Velešice (Hykyšovi), Velešice (kostel), Sběř (rybník)

Občerstvení: na trase je běžně otevřeno několik občerstvovacích zařízení, například potraviny na náměstí ve Vysokém Veselí (běžná otevírací doba), hostinec u rybníka ve Vysokém Veselí (tady i vaří a taky tady mají zmrzlinu), hospoda ve Sběři, hospoda v Žereticích, hospoda ve Slatinách, ve Volanicích je malé občerstvení přímo u dětského hřiště

Trampská muzika v Češově - 13. 7. 2013

Putování po stezce - 20. 7. 2013

Již tradiční akce pro rodiny s dětmi i milovníky historie.

Děti jistě ocení nejkratší trasu, hrátky na Kákovicích ve Volanicích i jinde. Pro milovníky historie a architektury budou otevřeny kostely i zvonice na trase stezky a v blízkém okolí. Nově i ve Slatinách. Tradičně se můžete těšit na koncert - tentokrát bude ve Vysokém Veselí.

Všechna kontrolní stanoviště (od 9:00 do 15:00):

Vysoké Veselí, kostel, Kákovice (vyhlídka), Velešice – u Hykyšů, Velešice – kostel, Sběřský rybník, Kozojedy – kostel, Češov – na návsi, dobře ukrytý samoobslužný kontrolní bod v Češovských valech, Slatiny – kostel, Hradíšťko – kostel, Volanice - hřiště, cíl - Vysoké Veselí u volejbalových hřišť (v cíli budeme minimálně do 16:00)

Všechny atrakce na trase:

 • Koncert ve Veselí (začíná v 10:30),
 • hry na dětském hřišti ve Volanicích a na vyhlídce na Kákovicích
 • prohlídka kostelů a zvonic ve Vysokém Veselí, ve Velešicích, v Kozojedech, na Hradíšťku a ve Slatinách,
 • prohlídka pěstitelské pálenice a ovocného lihovaru v Češově,
 • hledání dobře ukrytého samoobslužného kontrolního bodu v Češovských valech,
 • betlémy a zemědělské nářadí ve Velešicích v usedlosti u Hykyšů,
 • povídání s varhaníkem u varhan ve Velešicích (v 9:30 a 13:30), ve Vysokém Veselí (po koncertu) a na Hradíšťku (v 9:30, 12:00 a 14:30),
 • pozorování přírody u Sběřského rybníka,
 • pamětní list a možná i něco víc v cíli na hřišti ve Veselí.
 • Na většině stanovišť drobné odměny pro hravé putující. Speciální bonus pro putující na netradičních dopravních prostředcích (chůdy, koloběžka, tříkolka, kočárek…).

Startovné: dospělí 10,- Kč, děti zdarma

Nejkratší trasa vhodná zejména pro nejmenší putující a jejich doprovod

 • Délka: 4,5 km
 • Kudy – stručně: Vysoké Veselí (kostel) – Velešice – Kákovice – Vysoké Veselí (cíl, na hřišti)
 • Co za atrakce tu uvidíte/uslyšíte/potkáte na této trase? Koncert ve Vysokém Veselí (začíná v 10:30), po koncertu povídání u varhan, hry pro všechny na Kákovicích, betlémy a zemědělské nářadí ve Velešicích, povídání s varhaníkem u varhan ve Velešicích (v 9.30 a ve 13.30), pamětní list a možná i něco víc v cíli na hřišti ve Veselí. Na většině stanovišť drobné odměny pro hravé putující. Speciální bonus pro putující na netradičních dopravních prostředcích (chůdy, koloběžka, tříkolka…).
 • Podrobný popis trasy: Začněte ve Vysokém Veselí na kontrolním stanovišti u kostela, tady získáte startovní lístek (a můžete si poslechnout koncert – nebo kousek koncertu a po koncertě si můžete poslechnout vyprávění pana varhaníka u varhan), pak se vydejte podle šipek a přes luka dojdete do Velešic, stavte se pro razítko v kostele (I tady vás čekají drobné úkoly a odměna!) a potom se vydejte po trase naučné stezky směr Kákovice, cestou se nezapomeňte zastavit v usedlosti u Hykyšů (malé museum zemědělského nářadí a betlémů). Nově vysázenou alejí a Veselským hájem dojdete po trase naučné stezky až na Kákovice, až si dosyta vyhrajete na Kákovicích, vydejte se zpět do Veselského háje a pak lesem k cíli ve Vysokém Veselí na hřišti (značeno oranžovými fáborky).
 • Občerstvení na trase: v cíli ve Vysokém Veselí na hřišti

Hravá trasa – vhodná zejména pro děti a další hravé putující

 • Délka: 11 km
 • Kudy – stručně: Vysoké Veselí, kostel – Kákovice – Velešice – Sběř – Volanice – Vysoké Veselí (cíl, na hřišti)
 • Jste z jiné obce na trase? Začněte putovat na kontrolním stanovišti, které máte nejblíž. Startovní lístky získáte na všech stanovištích.
 • Co za atrakce tu uvidíte/uslyšíte/potkáte na této trase? Koncert ve Veselí (začíná v 10:30), hry pro všechny na Kákovicích, betlémy a zemědělské nářadí ve Velešicích, povídání s varhaníkem u varhan ve Velešicích (v 9.30 a ve 13.30) a ve Vysokém Veselí (po koncertu), pozorování přírody u Sběřského rybníka, hry na dětském hřišti ve Volanicích, pamětní list a možná i něco víc v cíli na hřišti ve Veselí. Na většině stanovišť drobné odměny pro hravé putující. Speciální bonus pro putující na netradičních dopravních prostředcích (chůdy, koloběžka, tříkolka…).
 • Podrobný popis trasy: Začněte ve Vysokém Veselí na kontrolním stanovišti u kostela, tady získáte startovní lístek (a můžete si poslechnout koncert – nebo kousek koncertu a po koncertu si popovídat s panem varhaníkem), pak se vydejte po trase naučné stezky kolem rybníka Šmejkal a hřbitova až na Kákovice, na vyhlídce Vás čeká kontrolní stanoviště s razítkem a spoustou her – a taky odměna pro hravé putující. Pokračujte po trase naučné stezky Veselským hájem a novou alejí do Velešic. Zastavte se u Hykyšů (malé museum betlémů a zemědělského a domácího náčiní) a taky v kostele (razítko, drobné úkoly, odměna). Prohlídku kostela si můžete zpestřit povídáním s varhaníkem, ale pozor jen od 9:30 a 13:30. Z Velešic pokračujte po trase naučné stezky do Sběře a ke Sběřskému rybníku, kde Vás čeká další kontrolní stanoviště, pozorování přírody s výkladem a razítko. Odtud se vydejte dál po trase naučné stezky, až narazíte na silnici Kozojedy-Volanice, odbočte doprava (opačným směrem než pokračuje značka naučné stezky) a dojeďte do Volanic, tady Vás čekají hry na hřišti – a možná taky poklad!. Z Volanic pokračujte po trase naučné stezky do Vysokého Veselí – až na hřiště (sledujte šipky od kostela), kde je cíl putování a také občerstvení.
 • občerstvení na trase: v cíli ve Vysokém Veselí na hřišti a u dětského hřiště ve Volanicích

Dlouhá trasa, vhodná zejména pro zdatné cyklisty s koly do terénu (projedete určitě i na koni nebo na oslu)

 • Délka: 25 km
 • Kudy – stručně: Vysoké Veselí, kostel – Hradíšťko – Slatiny – Češov – Češovské Valy – Kozojedy – Sběř – Velešice – Kákovice – Vysoké Veselí (cíl, na hřišti)
 • Jste z jiné obce na trase? Začněte putovat na kontrolním stanovišti, které máte nejblíž. Startovní lístky získáte na všech stanovištích.
 • Co za atrakce tu uvidíte/uslyšíte/potkáte na této trase? Koncert ve Veselí (začíná v 10:30), prohlídka kostelů a zvonic ve Vysokém Veselí, Velešicích, na Hradíšťku, ve Slatinách a v Kozojedech, prohlídka pěstitelské pálenice a ovocného lihovaru v Češově, hledání dobře ukrytého kontrolního bodu v Češovských valech, hry pro všechny na Kákovicích, betlémy a zemědělské nářadí ve Velešicích, povídání s varhaníkem u varhan ve Velešicích (v 9.30 a 13.30), ve Vysokém Veselí (po koncertu) a na Hradíšťku (v 9:30, 12:00 a 14:30), pozorování přírody u Sběřského rybníka, pamětní list a možná i něco víc v cíli na hřišti ve Veselí. Na většině stanovišť drobné odměny pro hravé putující. Speciální bonus pro putující na netradičních dopravních prostředcích (chůdy, koloběžka, tříkolka…).
 • Podrobný popis trasy: Začněte třeba ve Vysokém Veselí, můžete si poslechnout koncert, nebo jeho část (začíná v 10.30), po koncertě si můžete poslechnout vyprávění pana varhaníka u varhan. Pak se vydejte po silnici podél Cidliny směr Veselská Lhota a dál na Hradišťko (kostel – prohlídka věže, kúr a varhany, razítko, povídání u varhan v 9:30, 12:00 a 14:30)), pak jeďte přes Žeretice do Slatin (prohlídka kostela, překrásné fresky, razítko). Ze Slatin jeďte přes Liběšice do Češova, zastavit se můžete v pěstitelské pálenici a také se občerstvit v místní hospodě. V Češově od hospody se vydejte po trase naučné stezky nahoru na náves (razítko, výstavka). Z návsi pokračujte po trase naučné stezky do Češovských valů, tady sledujte oranžové fáborky, které Vás dovedou nejen k dobře ukrytému samoobslužnému kontrolnímu stanovišti (zde si vezměte razítko) ale i na křižovatku u Kozojed. Z křižovatky sledujte značku naučné stezky až ke kostelu (razítko, prohlídka kostela, zvonice). Z Kozojed se vydejte opět po značce naučné stezky k Sběřskému rybníku (pozorování přírody, razítko), a dál přes Sběř do Velešic stavte se pro razítko v kostele (i tady vás čekají drobné úkoly a odměna!), prohlídku kostela si můžete zpestřit povídáním s varhaníkem, ale pozor jen od 9:30 a 13:30. A potom se vydejte po trase naučné stezky směr Kákovice, cestou se nezapomeňte zastavit v usedlosti u Hykyšů (male museum zemědělského nářadí a betlémů). Nově vysázenou alejí a Veselským hájem dojdete po trase naučné stezky až na Kákovice, až si dosyta vyhrajete na Kákovicích, vydejte se zpět do Veselského háje a pak lesem k cíli ve Vysokém Veselí na hřišti (značeno oranžovými fáborky).
 • Občerstvení na trase: v Češově v hospodě, v cíli ve Vysokém Veselí na hřišti

Dlouhá trasa 2– vhodná zejména pro putující na silničních kolech (a podobných prostředcích, které mají radši silnice)

 • Délka: 26 km
 • Kudy – stručně: Vysoké Veselí, kostel – Hradíšťko – Slatiny – Češov– Kozojedy – Volanice - Sběř – Velešice – Vysoké Veselí (cíl, na hřišti)
 • Jste z jiné obce na trase? Začněte putovat na kontrolním stanovišti, které máte nejblíž. Startovní lístky získáte na všech stanovištích.
 • Co za atrakce tu uvidíte/uslyšíte/potkáte na této trase? Koncert ve Veselí (začíná v 10:30), prohlídka kostelů a zvonic ve Vysokém Veselí, na Hradíšťku, ve Slatinách a v Kozojedech, prohlídka pěstitelské pálenice a ovocného lihovaru v Češově, betlémy a zemědělské nářadí ve Velešicích, povídání s varhaníkem u varhan ve Velešicích (v 9.30 a ve 13.30 ), ve Vysokém Veselí (po koncertu) a na Hradíšťku (v 9:30, ve 12:00 a ve 14:30), hry na dětském hřišti ve Volanicích, pamětní list a možná i něco víc v cíli na hřišti ve Veselí. Na většině stanovišť drobné odměny pro hravé putující.
 • Podrobný popis trasy: Začněte třeba ve Vysokém Veselí, můžete si poslechnout koncert, nebo jeho část (začíná v 10.30), po koncertě si můžete poslechnout vyprávění pana varhaníka u varhan. Pak se vydejte po silnici podél Cidliny směr Veselská Lhota a dál na Hradišťko (kostel – prohlídka věže, kúr a varhany, razítko, povídání u varhan v 9:30, 12:00 a 14:30)), pak jeďte přes Žeretice do Slatin (prohlídka kostela, překrásné fresky, razítko). Ze Slatin jeďte přes Liběšice do Češova, zastavit se můžete v pěstitelské pálenici a také se občerstvit v místní hospodě. V Češově od hospody se vydejte po trase naučné stezky nahoru na náves (razítko, výstavka). Z návsi pokračujte po trase naučné stezky do Kozojed ke kostelu (razítko, prohlídka kostela, zvonice). Z Kozojed se vydejte opět po značce naučné stezky a pak po silnici až do Volanic, na hřišti získáte razítko a čekají Vás tu hry a možná taky poklad. Z Volanic pokračujte po trase naučné stezky směr Vysoké Veselí. Na začátku Vysokého Veselí odbočte po silnici vpravo – směr Sběř. Ve Sběři opět narazíte na značku naučné stezky, která vás dovede až do Velešic ke kostelu (razítko, prohlídka kostela). Prohlídku kostela si můžete zpestřit povídáním s varhaníkem, ale pozor jen od 9:30 a 13:30. Určitě se zastavte v usedlosti u Hykyšů (male museum zemědělského nářadí a betlémů, asi 100 metrů od kostela, na trase naučné stezky). Po prohlídce Velešic se vraťte stejnou cestou na začátek Vysokého Veselí a pokračujte po trase naučné stezky ke kostelu a pak po šipkách do cíle u volejbalových hřišt.s
 • Občerstvení na trase: v Češově v hospodě, v cíli ve Vysokém Veselí na hřišti

Vaše vlastní trasa


Složte si z kontrolních stanovišť a atrakcí svoji vlastní jedinečnou trasu! Seznam všech stanovišť a atrakcí najdete na začátku tohoto letáku. Startovní lístek – mapku získáte na každém z těchto stanovišť. Odměna v cíli čeká na všechny, kteří předloží startovní lístek s alespoň třemi razítky.

Třešně v Češově (březen 2014)

V neděli 2 3. 3. 2014 jsme společně vysázeli 23 třešní v Češově. Přišli místní (členové i nečlenové našeho sdružení) a přijeli členové sdružení z okolních obcí. Počasí sázení příliš nepřálo, ale bylo nás dost, tak se dílo podařilo. Děkujeme zejména J. Vrabcovi za zapůjčení traktoru a všem ostatním za všechno kopání, sázení, zalévání... A také Volanické zemědělské, a.s., která výsadbu třešní finančně podpořila.

V průběhu dalších měsíců se o zalévání starali zejména: Vendula Hynková, Vladimír Voborník, Josef Vrabec, Václav Mydlář. Díky!

Svatováclavské zvonění v Češově, 28. 9. 2013

Fotky z akce najdete zde: zde

Narozeniny češovské kapličky přišlo oslavit zhruba 100 lidí. Přišli staří, starší, mladší i nejmladší. Před samotným zvoněním nám Vendula Hynková a Tomáš Kulhánek přečetli něco z historie zdejší zvoničky a také něco o soše sv. Václava. Pan Jiří Malecký, zvoník z Mělníka s třináctiletou praxí, o zvonění povyprávěl, na zvon zazvonil a asistoval při zvonění ostatním zvoníkům začátečníkům.

Z jeho vyprávění nás zaujalo:

 • na malý zvon je těžší zvonit než na velký,
 • umíráček byl rozdělený na 3 části - poznalo se, jestli zemřel muž nebo žena, kolik mu nebo jí bylo let...
 • nezáleží na hmotnosti zvoníka a zvonu, ale na zvoníkových schopnostech - prý může zvonit i čtyřicetikilový člověk na několikatunový zvon

Děkujeme panu zvoníkovi Jiřímu Maleckému, že za námi vážil dlouhou cestu, a taky že nám zvon trochu srovnal, aby lépe zvonil, a hlavně že nám předvedl, jak se zvoní. Naše díky patří také Vladimíru Vobořilovi, který zvoničku na slavnost nachystal (uklidil, natřel dveře, přivázal ke zvonu nový provaz...), Heleně Malé, která uvázala krásný věnec k soše sv. Václava, Vendule Hynkové, která bádala v archivu, abychom se o zvoničce dozvěděli něco z kronik, a Jaroslavě Kořínkové, která shromáždila informace o svatém Václavu.

Z historie zvoničky

Naše zvonička byla vystavěna v roce 1863. Je na ní nápis: Zvonička tato je vystavěna ke cti a chvále boží nákladem počestné obce češovské za V.Studenýho, starosty, Jana Rejfa, Jana Veselýho, radních, Vojtěcha Rýgla, početvedoucího v roce 1863. A proč se ke stavbě odhodlali? Za starých dob nebyly ve vesnicích žádné kaple, ani zvonice. Až na popud císaře Josefa II. bylo vydáno nařízení o povinnosti zřízení zvonice v každé obci. Byla v tom patrná snaha o zajištění bezpečnosti na vesnicích při požárech jiném hrozícím nebezpečí. Zvoničky bývaly obvykle postaveny uprostřed návsi.

Zvonilo se minimálně 3x denně – ráno , v poledne a večer – a pak také při úmrtí občana a jeho pohřbu, přede žněmi v neděli v poledne a k večerním májovým pobožnostem. Krátkým zvoněním svolávali občané ke schůzce prosebného procesí ke kapličkám a křížkům mimo vesnici, za zachování polní úrody. Šturmovalo se, tj. trhaně zvonilo, v případě požáru. Někdy se prý i zvonilo proti letním bouřkám a rozháněla se mračna s kroupami. Zvonit se muselo vždy v pravidelný čas. Dle ranního zvonění se vstávalo, v poledne se obědvalo a porovnávaly se hodiny. Klekání bylo pokynem pro děti, aby šly domů, protože bude chodit klekánice.

Zdejší zvon je mnohem mladší než zvonička, je z roku 1949. Kronika uvádí, že to bylo tak: v období 2. světové války, roce 1942 bylo nařízeno nahlásit zvony, které byly potom zrekvírovány. Češovští žádný zvon nenahlásili, ale někdo z Liběšic (dle tvrzení V.Studenýho) věc udal a zvony byly odebrány. Zvony byly odvezeny z obce 13. dubna 1942. V roce 1949 pořídila obec nový zvon. Zvon byl zavěšen na zvoničce 23. září 1949. Zvonička byla opravena a obílena. Poprvé se na nový zvon zvonilo na pouť 25. září v poledne.

A něco málo o zdejší soše sv. Václava

Svatý Václav je taky patronem Češova. Taky se před jeho svátkem v obci držela pouť. V kronice se jeho zdejší soše dočteme toto: Socha sv.Václava byla vystavěna r. 1833 z vděčnosti za ušetření od moru. Na místě tom stával dřevěný kříž, který byl přemístěn na cestu ke Kozojedům. Socha byla postavena za rychtáře Jiřího Rejfa nákladem obce . K soše se potom konala procesí o pouti sv. Václava. Jméno Václav bylo dáváno chlapcům, sv. Václav se stal patronem obce.A na podstavci je napsáno: Z vděčnosti za ušetření této obce v čas moru, za pana děkana Františka Hofmana, pana direktora Gornera, rychtáře Jiřího Rejfa, konšela Jana Veselýho, s nákladem počestné obce češovské. Některá písmena v nápisu na podstavci jsou schválně vytesána jako velká - přestože jsou uprostřed slov. Kameník tak pomocí římských číslic do nápisu zašifroval letopočet. Podobný chronogram najdete třeba v nedalekých Kozojedech v kostele.

26. 10. 2012 - Koncert ve Vysokém Veselí

Srdečně Vás zveme na koncert desetičlenného flétnového souboru Pifferaios a mužského sboru Toni dei signori, který se uskuteční již tento pátek, 26. 10. 2012 od 19:00 v kostele sv. Mikuláše Tolentinského ve Vysokém Veselí. Na koncertě uslyšíte zpěv a tóny fléten z období renesance, ale též lidové písně a spirituály.

Vstupné dobrovolné.

Něco víc o souboru Pifferaios: Ženský flétnový soubor Pifferaios z Lázní Bělohradu vznikl v roce 1996. V současné době v souboru vystupuje deset žen. Hrají na zobcové flétny a zpívají. Repertoár je sestaven ze skladeb pro zobcové flétny z období renesance a baroka, ale i skladeb současných autorů (Hanuš, Havlík, Peck, Jurkovič, Eben), duchovní hudby a lidových písní. Díky spolupráci s mužskými pěveckými hlasy Toni dei signori si soubor mohl rozšířit svůj repertoár o úpravy skladeb pro smíšené obsazení, některé za doprovodu kytary či jiných nástrojů. Od října 2004 soubor pracuje pod vedením umělecké vedoucí PaedDr. Ivany Václavů. Pravidelně vystupuje v domovských Lázních Bělohrad, v sousedním Miletíně a na hradě Pecka. Koncertoval ve Staré Pace, Lomnici nad Popelkou, Turnově, Jičíně, v Praze a Telči a na mnoha dalších místech. K velmi zdařilým vystoupením patří koncert k 70. narozeninám Pavla Jurkoviče v květnu 2003 v Lázních Bělohrad, na kterém byl skladatel osobně přítomen a věnoval Pifferaios svou skladbu. V červnu 2005 se soubor zúčastnil Harantovských slavností – hodnocené přehlídky historického zpěvu na hradě Pecka, kde získal ocenění za stylový přednes skladby B. Donata. V září 2006 flétnistky reprezentovaly Královéhradecký kraj na prezentaci krajů České republiky ve Vídni. V roce 2010 se soubor účastnil Národního festivalu neprofesionálních komorních těles, který byl pojat jako bienále – Setkání flétnových souborů na zámku v Boskovicích. Na podzim 2006 natočil Pifferaios své první CD „Kousek po kousku“, na němž jsou skladby a úpravy Pavla Jurkoviče. V poslední době se soubor soustředil na přípravu nahrávání druhého CD nazvaného Pro tebe zpívám, které se uskutečnilo na podzim roku 2010 a na jaře 2011 a jehož křest se konal v říjnu 2011 v Lázních Bělohradě.

27. 9. 2012 - Svatováclavský koncert v Kozojedech

Den před svátkem svatého Václava, ve čtvrtek 27. září, se uskuteční svatováclavský koncert v kostele svatého Václava v Kozojedech. Zahraje JV COLLEGIUM ve složení: Jana Kracík-Vávrová (fagot, zobcová flétna), Jarmila Vávrová (hoboj, harfa), Jan Vávra (klarinet, saxofon), Monika Chmelařová (klavír). Programem od baroka až po jazzovou klasiku nás provede Jaroslav Vávra.

Koncert začíná v 19.00.

Vstupné dobrovolné.

21. 7. 2012 - Putování po stezce 2012

Tentokrát uvádíme jen stručně:

Počasí se vydařilo.

Na trase bylo celkem 8 kontrolních stanovišť,kde jste mohli získat razítko + jedno stanoviště s “tajnou otázkou”

Na organizaci se podílelo 18 lidí.

Trasu prošlo (a mapky si pořídilo) celkem 129 lidí, děti jsme nestihli počítat, další přišli jen na koncert, nebo jen na některá stanoviště bez mapek - odhadujeme, že se na trase pohybovalo 150-200 lidí. Někteří optimističtí členové sdružení tvrdí, že i víc než 200:-)

Většina putujících byla spokojená: líbily se komentované prohlídky varhan, ve Velešicích i se zpěvy, také koncert na Hradíšťku a soukromé muzeum ve Velešicích. Děti chválily hlavně hry na Kákovicích a ve Volanicích.

Fotky z akce najdete zde a třeba tady jsou hlavně fotky ze stanoviště na hřišti ve Volanicích.

Těšíme se na Vás příští rok!

1O. 7. 2012 - Workcamp začíná

Do Vysokého Veselí přijelo celkem 9 zahraničních dobrovolníků. Jsou ze Španělska, Taiwanu, Japonska, Ruska, Finska a Francie. Už to, že dojeli až k nám do Vysokého Veselí hromadnou dopravou je pěkný výkon. Přivítali je dva místní vedoucí a také členové Sdružení stezka Češov - Vysoké Veselí a další místní dobrovolníci. Všichni společně si zpestří prázdniny užitečnou prací pro ostatní. Ale nebudeme jen pracovat, chceme také společně hrát hry, poznávat blízké i vzdálenější okolí.

Plánované akce na rok 2012

 • Sázení stromů mezi Velešicemi a Veselským hájem (31. 3. 2012)
 • Vítání ptačího zpěvu (6. 5. 2012)
 • Přednáška - Kanadskou divočinou (6. 5. 2012)
 • Archeologická vycházka do Češovských Valů (16. 6. 2012)
 • Workcamp (10. - 24. 7. 2012)
 • Koncert trampské kapely Nový úsvit (14. 7. 2012)
 • Putování po stezce s koncertem tentokrát na Hradíšťku (21. 7. 2012)
 • Svatováclavský koncert v Kozojedech (27. 9. 2012)
 • Podzimní koncert ve Vysokém Veselí (termín bude upřesněn

Archeologická vycházka Češovskými valy (16. 6. 2012)

V sobotu 16. června bylo pořádné vedro, přesto do Češova dorazilo 45 zájemců o poznatky z archeologie. Pod vedením PhDr. Ulrychové jsme prošli celé Češovské valy – jedno z nejzachovalejších opevněných sídel v České republice. Obešli jsme je po hlavním valu, který měří přes tři kilometry. Zastavili jsme se na nejzajímavějších místech: u severní brány, na Prasečím rynku, u dělostřeleckých redut. Dozvěděli jsme se zajímavé detaily o archeologickém výzkumu, zejména o pobytu švédských vojsk v roce 1639.

Na mnohé účastníky udělala velký dojem samotná chůze po koruně valu, který je na některých místech vysoký až 16 metrů a je také velmi strmý. Ačkoliv projít některá místa bylo opravdu náročné, všichni jsme to úspěšně zvládli.

Zaujalo nás i vyprávění o „letecké archeologii“, kdy archeolog pozoruje a snímkuje krajinu z malého letadla. Z ptačí perspektivy lze totiž odhalit mnohé zajímavé detaily, které nejsou při pohledu ze země patrné. Z letadla cvičené oko zkušené archeoložky odhalilo například obrysy vojenského tábora, který v těsném sousedství Češovského hradiště rozbili husité po bitvě na Gothardu.

Co zbývá dodat? Snad jen poděkování doktorce Ulrychové za poutavý výklad.

Fotografie z vycházky najdete zde

Vítání ptačího zpěvu (6. 5. 2012)

kroužkování u Smrkováku 6. 5. 2012  V neděli 6. 5. jsme společně vítali ptačí zpěv – sešlo se nás celkem 17. Přitom jsme se pěkně prošli – z Vysokého Veselí přes Veselský háj až k rybníku Smrkováku. Líbil se nám zasvěcený výklad doktora Šoltyse z Jičína. Zaujala nás ukázka odchytu drobných pěvců pro kroužkování – je to věda! Ale zajímavá! Fotky z akce najdete zde.

Podobné akce proběhly o prvním květnovém víkendu nejen v naší republice, ale i jinde v Evropě. V České republice je koordinuje Česká společnost ornitologická pod názvem Vítání ptačího zpěvu. Akce navazují na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu přicházející jaro. Akci později převzali partneři BirdLife International v celé Evropě a Vítání se tak stalo nejmasovější ornitologickou akcí vůbec. Česká společnost ornitologická organizuje Vítání ptačího zpěvu od roku 1992.

Kanadskou divočinou (6. 5. 2012)

V neděli 6. 5 nám o své loňské cestě do Kanady vyprávěl cestovatel, fotograf, ornitolog a zvěrolékař Vladimír Šoltys z Jičína. Viděli jsme zajímavé fotografie z kanadských národních parků i z pobřeží Tichého oceánu. Největší zajímavostí byl snímek ústřičníka černého, ale líbily se i snímky dalších živočichů. Dozvěděli jsme se o striktních pravidlech v národních parcích, která souvisejí s ochranou přírody, ale i s bezpečím návštěvníků, nebo o kanadské hrdosti.

Zasaď si svůj strom! (31. 3. 2012)

V sobotu 31. března jsme dokončili výsadbu téměř půlkilometrové aleje u Velešic. První část stromořadí jsme spolu s místními občany vysázeli v listopadu loňského roku.

O výsadbě dubů u Velešic nás informovali Libor Hovorka a Petr Hvězda, členové Sdružení stezka Češov – Vysoké Veselí: „Ano, podařilo se, všechny stromy jsme zasázeli. Máme velkou radost. Počasí nám přitom vůbec nepřálo, měli jsme velký strach, že v takovém nečase nikdo nepřijde. Chtěli bychom ještě jednou poděkovat všem, kdo se k nám přidali a zasadili si svůj strom.“

Stejně jako na podzim si každý sázející mohl strom „adoptovat“ s tím, že pro strom mohl vybrat jméno podle svého uvážení. Lidé vybírali jména po svých předcích, ale také po oblíbeném domácím mazlíčkovi nebo hokejovém klubu. Na visačce na stromě je uvedeno jméno stromu a také jméno sázejícího.

Proč jsme se rozhodli vysázet stromořadí právě tady? Naši moudří předkové v minulost využili část půdy v okolí Cidliny k vysazování alejí a sadů. A tak i na Velešsku byly založeny sady a aleje podél cesty z Velešic k Veselskému háji. V sedmdesátých letech minulého století stromořadí zmizelo. Členům sdružení i dalších místních organizací ale stinné stromy podél cesty chybí a tak jsme se odhodlali stromy znovu vysázet, vysvětlil Hvězda. Svůj záměr jsme předem konzultovali s odborníky z jičínského muzea, obcí Sběř a nájemcem půdy. V naší činnosti nás povzbuzuje velký zájem místních občanů a také kladný přístup obce Sběř, která je zároveň vlastníkem pozemku podél cesty. Velmi důležitá je také chuť místní tělovýchovné jednoty a mysliveckého sdružení podílet se na údržbě budoucího stromořadí. Alej jsme obnovili díky finanční podpoře z Fondu T-mobile.

Kantoři koncertovali ve Vysokém Veselí (11. 12. 2011)

Kantoři ve Vysokém Veselí, autor fotografie: Petr Hvězda Adventní čas nám zpříjemnila folková skupina Kantoři, která nám zahrála 11. prosince ve Vysokém Veselí. Publikum ocenilo výběr vánočních a předvánočních písní z blízka i z dálky. Mně osobně pobavily veselé koledy z Podkrkonoší.

Koncert podpořil Fond T-mobile.

Další fotografie z koncertu najdete na stránkách skupiny.

Sdružení získalo podporu z fondu T-mobile pro Královéhradecký kraj

logo T-mobile fond Naše sdružení je jedním z 15 subjektů, které se rozhodl podpořit T-mobile prostřednictvím nadace Via. Podporu jsme získali pro dva projekty. Díky projektu ZASAĎ SI SVŮJ STROM! obnovíme stromořadí mezi Velešicemi a Veselským hájem. Projekt STEZKA ŽIJE! Zahrnuje spoustu aktivit, kterými chceme zpestřit život místním i přespolním. Těšit se můžete na koncerty, výstavy a další aktivity.

Z tiskové zprávy T-mobile: Nadace VIA zde přijala celkem 60 žádostí. Rozhodnutím hodnotící komise byla částka 1 000 000 Kč rozdělena mezi 15 různých organizací na podporu 16 projektů, průměrná výše příspěvku je 62 500 Kč. Souhrnná částka, o kterou bylo v tomto regionu žádáno, je 4 654 900 Kč. Podpořené projekty si kladou na bedra obnovu veřejných prostranství, drobných kulturních památek, posilování místních tradic a společenského života a rovněž ochranu přírody. Veřejná prostranství budou díky přispění společnosti T-Mobile sloužit všem vrstvám obyvatel – dětem, jejich rodičům, ale i prarodičům pro aktivní odpočinek na speciálních cvičících strojích pro seniory.

21. 7. 2012 - Putování po stezce 2012

Kdy: v sobotu 21. 7. 2012

Start: z kteréhokoliv kontrolního stanoviště Češov (u hospody), Kozojedy (kostel), Sběř – rybník, Velešice (kostel), Kákovice (vyhlídka), Vysoké Veselí (kostel), Hradíšťko (kostel), Volanice (hřiště) od 9:00 (v Češově od 8:30) do 15:00

Cíl: v Češově u hospody (do 15:30)

Trasa putování: 5—27 km (podle zvolené varianty) , většinou po trase naučné stezky (Češov - Kozojedy - Sběř - Velešice - Vysoké Veselí - Hradíšťko - Volanice - Češov), mapky a další informace obdržíte na startu i na všech ostatních kontrolních stanovištích

 • trasy je možné zkombinovat podle momentální nálady, kondice a počasí a taky podle použitého dopravního prostředku :-) podrobný seznam doporučených tras je uveden o kousek níže!

Jak: Pro putování doporučujeme použít kolo, ale povoleny jsou i všemožné další způsoby putování: pěšky, na koni, na koloběžce, na oslu...

PROGRAM

 • Češov - hlavní start a cíl (8:30 - 16:00)
 • Prohlídka kostela a zvonice v Kozojedech (9:00—15:00), v 9:00 a ve 14:30 prohlídka varhan s výkladem zkušeného varhaníka, pana inženýra Turka
 • Zastavení u rybníka Krvák u Sběři (9:00—15:00), pozorování vodního ptactva
 • Výstava o historii Sběře v bývalé škole (proti autobusové zastávce) ve Sběři
 • Prohlídka muzea zemědělského a domácího náčiní v usedlosti u Hykšů ve Velešicích
 • Prohlídka kostela a varhan ve Velešicích (9:00—15:00), v 9:30 a ve 13:45 prohlídka varhan s výkladem zkušeného varhaníka, pana inženýra Turka
 • Hry pro děti i dospělé na Kákovicích (9:00—15:00)
 • Prohlídka kostela ve Vysokém Veselí (9:00—15:00), v 10:15 a ve 13:00 prohlídka varhan s výkladem zkušeného varhaníka, pana inženýra Turka
 • Prohlídka kostela, varhan a zvonice na Hradíšťku (9:00—15:00) + VARHANNÍ KONCERT OD 11:00
 • Prohlídka ovocné pálenice a lihovaru v Češově
 • Hry pro děti s hledáním pokladu ve Volanicích (9:00—15:00)
 • Cestou uvidíte další zajímavosti: Češovské valy, zámek ve Volanicích, Veselský háj, ...

Každý účastník obdrží pamětní list (v cíli v Češově u hospody)

Startovné: dospělí 10,– Kč, děti zdarma!

Občerstvení v Češově zajištěno od 12:00, včetně grilovaných dobrot, bramboráků a palačinek! Měly by být otevřeny také hospody ve Sběři a Žereticích a možnost občerstvení ve Volanicích u hasičárny.

Doporučené trasy putování po stezce Češov - Vysoké Veseli 2012

Hlavní trasa – cyklistická (pro trekkingová a horská kola)

Z Češova (od 8:30 do 16:00 - hlavní start a cíl – u hospody, hned vedle autobusové zastávky, razítko) nejdříve zamíříme po naučné stezce do Češovských valů ( kde místo stanoviště čeká tajná otázka, když jí zodpovíte, dostanete v Češově na kontrolním stanovišti u hospody razítko z Češovských valů!), pak po trase stezky do Kozojed (stanoviště u kostela sv. Václava, prohlídka kostela i zvonice, varhany si můžete prohlédnout samostatně nebo s výkladem zkušeného varhaníka, pana inženýra Turka a to v 9:00 nebo ve 14:30), pak opět po trase naučné stezky ke Sběřskému rybníku Krváku (kontrolní stanoviště, razítko, pozorování místní fauny), přes Sběř (doporučujeme také zastavení v bývalé škole - zde najdete malou výstavu z historie obce a je tu také možnost občerstvení) do Velešic (kontrolní stanoviště, razítko, prohlídka kostela, i zde si můžete prohlédnout varhany samostatně nebo s výkladem zkušeného varhaníka, pana inženýra Turka a to v 9:30 nebo ve 13:45, dále možnost prohlídky starého zemědělského nářadí v soukromém muzeu v usedlosti u Hykšů), stále po trase naučné stezky přes Veselský háj na Kákovice (vyhlídka, kontrolní stanoviště, razítko, hry pro děti i dospělé - například chůdy, petanque a další) a pak do Vysokého Veselí (kontrolní stanoviště u kostela, razítko, prohlídka kostela, i zde si můžete prohlédnout varhany samostatně nebo s výkladem zkušeného varhaníka, pana inženýra Turka a to v 10:15 nebo ve 13:00 ), na náměstí ve Vysokém Veselí opustíte trasu naučné stezky a zabočíte doprava směr Veselská Lhota a Hradíšťko (kontrolní stanoviště u kostela, razítko, prohlídka kostela a varhan, A POZOR - NEPROPÁSNĚTE KONCERT OD 11:00, doporučujeme také zajížďku k technické památkce – pískovcová lávce přes luka mezi Malým Hradíšťkem a Vlhoští!) odtud přes Žeretice na kraj Vysokého Veselí a pak opět po trase naučné stezky do Volanic (kontrolní stanoviště na dětském hřišti, hry pro děti s hledáním podkladu) a pak konečně do Češova (tady v cíli nezapomeňte nahlásit odpověď na tajnou otázku z Češovských Valů a přihlásit se o pamětní list a taky se pořádně najíst a napít!).

Délka: 21 km

Podle našeho názoru nejlepší trasa! Uvidíte všechny hlavní zajímavosti okolí, poslechnete si koncert nebo jeho část, získáte pamětní list... Trasu doporučujeme projet na kole (asi dvě třetiny trasy vedou po silnici, jinak po polních cestách). Samozřejmě na trasu můžete vyrazit z kteréhokoliv kontrolního stanoviště na trase (Češov u hospody, Kozojedy u kostela, Sběř – rybník Krvák, Velešice – u kostela, Kákovice – vyhlídka, Vysoké Veselí u kostela, Hradíšťko u kostela). Na všech kontrolních stanovištích získáte startovní lístek s mapkou a veškeré potřebné informace. Pamětní list dostanete, pokud v cíli v Češově předložíte startovní lístek s alespoň třemi razítky z putování.

Cyklistická (pro silniční kola)

Z Češova nejdříve můžete zamířit po naučné stezce do Češovských valů (tuto část volte jen pokud jste ochotni jít cca 1 km pěšky; v Češovských valech místo stanoviště čeká tajná otázka, když jí zodpovíte, dostanete v Češově na kontrolním stanovišti u hospody razítko z Češovských valů!), pak po trase stezky do Kozojed, odtud nejprve zajeďte do Velešic , potom zpět do Sběři a po silnici do Vysokého Veselí , na náměstí ve Vysokém Veselí zabočíte směr Veselská Lhota a Hradíšťko odtud přes Vrbici do Žeretic a dále po silnici na kraj Vysokého Veselí, kde odbočíte doprava směr Volanice a dále po trase naučné stezky do Češova.

Délka: 27 km (nebo 30 km pokud zajedete i do Češovských Valů)

Tuto trasu doporučujeme těm, kdo radši jezdí po silnici, sice minete dvě stanoviště (Kákovice a Sběř –rybník Krvák), ale většinu zajímavostí na trase projedete. Stejně jako u ostatních tras si jako výchozí bod můžete vybrat jakékoliv stanoviště na trase putování, pamětní list dostanete pokud v Češově předložíte startovní lístek s alespoň třemi razítky. Detaily o programu na jednotlivých stanovištích najdete v popisu první trasy.

Krátká, cyklistická (češovská varianta, pro treková a horská kola)

Z Češova nejdříve zamíříme po naučné stezce do Češovských valů ( kde místo stanoviště čeká tajná otázka, když jí zodpovíte, dostanete v Češově na kontrolním stanovišti u hospody razítko z Češovských valů!), pak po trase stezky do Kozojed, pak po silnici do Volanic a odtud po trase naučné stezky do Češova.

Délka: 12,5 km

Doporučume všem pro koho je celá délka naučné stezky moc a jsou z “Češovského konce”. I při absolvování této trasy získáte celkem čtyři razítka a tedy i pamětní list.Většina trasy vede po silnici, pouze odbočka z Češova do Češovských valů (cca 1 km tam a 1 km zpět – celkem tedy asi 2 km - vede po polní cestě).

Krátká, cyklistická (veselská varianta, pro trekkingová a horská kola)

Začněte třeba v Kozojedech, prohlédněte si kostel a zvonici, pokračujte po trase stezky do Sběři (pokud máte trekkingové nebo horské kolo nebo jdete pěšky, pro silniční kola tato část stezky není vhodná), u sběřského rybníku Krváku najdete kontrolní stanoviště, můžete pozorovat vodní ptáky a získáte zde také pamětní razítko, dál pokračujte po trase naučné stezky do Velešic, odtud pak přes Veselský háj na Kákovice, odtud pak opět po trase stezky do Vysokého Veselí a po naučné stezce do Volanic a odtud po silnici zpátky na výchozí místo tedy do Kozojed.

Délka: 12 km

Doporučume všem pro koho je celá délka naučné stezky moc - vhodné i pro cyklisty začátečníky – většina trasy vede po polních cestách a zbytek po málo frekventovaných silnicích. Jako u všech tras, i u této si můžete zvolit jako výchozí bod, kterékoliv kontrolní stanoviště na trase. Pozor: tato trasa nevede přes cíl v Češově, přitom jen tady získáte pamětní list (když předložíte startovní lístek s alespoň třemi razítky). Ale pro pamětní list můžete vyslat “rychlého posla”

Superkrátká pro pěší a cyklisty začátečníky

Začátek ve Vysokém Veselí u kostela – po trase naučné stezky na Kákovice (na vyhlídce kontrolní stanoviště, hry, například petanque, sladké odměny pro děti) – dále po trase stezky přes Veselský háj do Velešic – přes luka zpět do Vysokého Veselí.

Délka: 4,5 km (lze projít i s kočárkem)

Tuto trasu doporučujeme těm, kdo chodí radši kratší trasy a dávají přednost chůzi, je velmi vhodná i pro cyklisty začátečníky, protože prakticky celá vede mimo silnici. Na trasu samozřejmě můžete vyjít ve Velešicích. Pro všechny trasy platí, že začínat můžete na libovolném místě trasy. Pokud je pro Vás tato trasa příliš krátká a chtěli byste si několik kilometrů přidat, doporučujeme prodloužit přes Sběř do Kozojed nebo z Vysokého Veselí na Hradíšťko (na koncert - začíná v 11:00). Nevýhoda: sice na trase získáte hned tři pamětní razítka, ale protože nepůjdete přes cíl v Češově, nezískáte pamětní list... ale můžete tam vyslat rychlého poslala se startovními lístky:-)

14. 7.2012 - Trampská a country muzika v Češově

V sobotu 14. 7. 2012 Vás srdečně zveme na tramskou a country muziku do Češova. Ve zdejší hospodě vystoupí trampská skupina Nový Úsvit a jako předskupina zahrají country Medúzy. Při muzice doporučujeme zpívat, tančit a popíjet pivo:-) Po skončení koncertu bude pokračovat volná zábava a improvizace, tak vezměte kytary sebou!

Zveme Vás na: Archeologickou vycházku do Češovských Valů (16. 6. 2012)

Archeoložka a autorka odborných publikací (mj. o Češovském hradišti), PhDr. Eva Ulrychová, nás v sobotu 16. 6. 2012 provede Češovskými valy. Zaměří se na nové nálezy z období třicetileté války. Ale dozvíte se také, jak hradiště vznikalo, o zdejších nálezech, nebo o archeologickém zkoumání krajiny z výšky a další zajímavosti.

Sraz u obecního úřadu v Češově ve 12.00. Chvíli počkáme na příchozí od autobusu od Jičína, který přijíždí do Češova právě ve 12.00. Předpokládáme, že vycházka bude trvat asi 3 hodiny.

Na akci navazuje Češovské country léto (od 16.30), více na plakátech nebo na http://www.ahoj-leto.cz/.

Akci podpořil Fond T-mobile prostřednictvím nadace VIA.

Mezi Češovem a Veselím putovalo přes sto lidí

putování po stezce - logo V sobotu 23. července putovalo po naučné stezce mezi Češovem a Vysokým Veselím přes sto lidí. Většina projela trasu na kole, několik šlo pěšky a dva lidé přijeli na koni. Putující si se zájmem prohlédli kostely, které byly mimořádně otevřeny. Ocenili, že se mohli podívat i na obvykle nepřístupná místa, například na zvonici v Kozojedech nebo na Hradíšťku nebo na varhany a kůr vlastně ve všech kostelech na trase. Některé překvapila neobvyklá technická památka, lávka přes luka mezi Hradíšťkem a Vlhoští. Dětem i hravým dospělím se líbily hry na Kákovicích (vyhlídka u Vysokého Veselí), kde zkoušeli chůzi na chůdách, schazovali čepici z panáka nebo si zahráli petanque. Zdaru akce přispělo také mimořádně příjemné počasí.

FOTOGRAFIE Z AKCE NAJDETE ZDE (autor fotografií: Martin Sládek)!

Koncert v Kozojedech měl velký úspěch

Jednou z doprovodných akcí letošního putování byl koncert v kostele svatého Václava v Kozojedech. Mladé a nadané hudebnice z Jičína zahrály nadšenému obecenstvu skladby od renesance až po současnost. Paní Jana Kracík Vávrová hrála na flétny a fagot, její sestra Jarmila Vávrová na harfu. Slečny Darina Stránská a Pavlína Čechová publiku dokázaly, že první místo v národním kole soutěže ZUŠ ve hře na zobcovou flétnu nezískaly náhodou. Zazněly například díla anglických renesančních skladatelů, W. A. Mozarta, J. S. Bacha, ale také irské lidové písně, nebo jazzové melodie. Harfa i dechové nástroje zněly v interiéru kostela mimořádně dobře. Koncert sledovalo víc než sto lidí. Veškeré dobrovolné vstupné jsme věnovali na údržbu kozojedského kostela.

Vydařená trampská a country muzika

Vydařil se i koncert trampské a country kapely Nový úsvit, který putování 2011 uzavřel. Kapela hrála od sedmi hodin večer, a protože byla dobrá atmosféra a nálada, muzikanti skončili až dlouho po půlnoci. Na koncert přišlo asi čtyřicet lidí.

Fotky z akce by se měly už brzo objevit zde.

AKCE SDRUŽENÍ STEZKA V ROCE 2011

 • Vycházka na Bližkov s výkladem (2. 4. 2011 se uskutečnila vycházka do ztracené vsi v lesích mezi Češovem a Slavhosticemi, více najdete zde)
 • Putování po stezce (23. 7. 2011 se uskuteční další ročník putování po stezce, opět budou otevřené kostely, program pro děti i dospělé...)
 • Vycházka k rybníku Smrkováku (podzim 2011, termín bude upřesněn)

Podrobnější informace o plánovaných akcích budou postupně zveřejňovány na těchto stránkách

ZAJÍMAVÉ AKCE V OKOLÍ V ROCE 2011

Sdružení stezka doporučuje akce, které se konají v blízkém i vzdálenějším okolí naší naučné stezky:

 • Obecní ples ve Volanicích (pořádá obec Volanice, termín: 19. 3. 2011 )
 • Maškarní ples pro děti ve Volanicích (pořádá obec Volanice, termín: 27. 3. 2011 )
 • Čarodějnice ve Vysokém Veselí (pořádá město Vysoké Veselí a Sdružení dobrovolných hasičů Vysoké Veselí, termín: 30. 4. 2011)
 • Putování krajem Eduarda Štorcha (pořádá KČT - Ostroměř,trasy 7, 15, 25 km pro pěší a 25, 35 a 50 km cyklo, termín: 21. 5. 2011)
 • Volanický Slunovrat (pořádá obec Volanice, termín: 18. 6. 2011 )
 • Vackovo Vysoké Veselí (pořádá město Vysoké Veselí, termín: 26. 6. 2011 )
 • Zahrádkářská výstava ve Vysokém Veselí (pořádá Český zahrádkářský svaz, základní organizace Vysoké Veselí, termín: 23. - 25. 9. 2011)
 • Chovatelská výstava ve Vysokém Veselí (pořádá Český chovatelský svaz Vysoké Veselí, termín:24. - 25. 9. 2011)

SDRUŽENÍ STEZKA ZÍSKALO JIVÍNSKÉHO ŠTEFANA

Jivínský Štefan je ocenění za pozoruhodný kulturní počin na území jičínského okresu. Dřevěná soška vytvořená Renatou a Martinem Lhotákovými se uděluje každoročně 25. února ve dvou kategoriích - za počin uplynulého roku a za zásluhy dlouhodobé. Hlavním smyslem štefanského snažení je získat přehled o všech bohulibých kulturních aktivitách na okrese, pozvat lidi na setkání a tam jim poděkovat. Udílení je předmětem občanské iniciativy, jedná se o aktivitu zdola. Pořadateli jsou: Štefanská komise (samozvaný otevřený a iniciativní orgán), Nadační fond Jičín město pohádky, Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně a Prochoroviny.

15. ročník Jivínského Štefana měl svůj vrchol v Miletíně, kde byly vyhlášeny laureáti obou kategorií, z 215 veřejností nominovaných kandidátů. V kategorii POČIN ROKU 2010 bylo losem určeno Občanské sdružení Stezka Češov - Veselí. Svůj název vzalo od skutečné naučné stezky, kterou vybudovalo mezi Vysokým Veselím a Češovem v roce 2009. V roce 2010 pozvalo lidi na procházku okruhem. Zorganizovalo také divadelní představení spolku DivOch z Veliše a další akce.

ZA DLOUHODOBÉ ZÁSLUHY získal Jivínského Štefana 2010 ERBEN-divadelní soubor z Miletína. Soubor je dlouholetým nositelem kultury, zejména divadelní, nejen v Miletíně, ale i v okolí. Soubor má 183letou divadelní tradici. V prosinci 2010 sehrál svou 528. premiéru. Každoročně pořádá dva divadelní festivaly. Divadelní Erbenův Miletín byl v roce 2010 už patnáctý. Soubor vydává publikace týkající se kultury v Miletíně. Převzato z webu Jivínského Štefana

Všechny nominované a jejich medailonky najdete (v únorovém čísle prochorovin )

SDRUŽENÍ STEZKA DĚKUJE ZA NOMINACI A ZA KRÁSNOU CENU! Zároveň Vás srdečně zveme na letošní akce našeho sdružení

Generální shromáždění Sdružení stezka Češov - Vysoké Veselí, o.s. (18. 2. 2011)

Generálního shromáždění se osobně zúčastnilo 13 členů. Generální shromáždění odsouhlasilo účetní závěrku za rok 2011, do rady a kontrolního výboru zvolilo jejich dosavadní členy a schválilo plán akcí na rok 2011.

Doporučené trasy putování po stezce Češov - Vysoké Veseli 2011

Hlavní trasa – cyklistická (pro trekkingová a horská kola)

Z Češova (hlavní start a cí – u hospody, hned vedle autobusové zastávky, razítko, hry pro děti) nejdříve zamíříme po naučné stezce do Češovských valů ( kde místo stanoviště čeká tajná otázka, když jí zodpovíte, dostanete v Češově na kontrolním stanovišti u hospody razítko z Češovských valů!), pak po trase stezky do Kozojed (nepropásněte koncert, který začíná v 10:00!, stanoviště u kostela sv. Václava, prohlídka kostela i zvonice), pak opět po trase naučné stezky ke Sběřskému rybníku Krváku (kontrolní stanoviště, razítko, pozorování místní fauny), dále do Velešic (kontrolní stanoviště, razítko, prohlídka kostela), stále po trase naučné stezky přes Veselský háj na Kákovice (vyhlídka, kontrolní stanoviště, razítko, hry, ...) a pak do Vysokého Veselí (kontrolní stanoviště u kostela, razítko, prohlídka kostela), na náměstí ve Vysokém Veselí opustíte trasu naučné stezky a zabočíte doprava směr Veselská Lhota a Hradíšťko (kontrolní stanoviště u kostela, razítko, prohlídka kostela a varhan, speciální bonus: technická památka – pískovcová lávka přes luka mezi Malým Hradíšťkem a Vlhoští!) odtud přes Žeretice do Češova (tady v cíli nezapomeňte nahlásit odpověď na tajnou otázku z Češovských Valů a přihlásit se o účastnický list a taky se pořádně najíst a napít!).

Délka: 21 km

Podle našeho názoru nejlepší trasa! Uvidíte všechny hlavní zajímavosti okolí, stihnete koncert, získáte účastnický list... Trasu doporučujeme projet na kole (asi dvě třetiny trasy vedou po silnici, jinak po polních cestách). Samozřejmě na trasu můžete vyrazit z kteréhokoliv kontrolního stanoviště na trase (Češov u hospody, Kozojedy u kostela, Sběř – rybník Krvák, Velešice – u kostela, Kákovice – vyhlídka, Vysoké Veselí u kostela, Hradíšťko u kostela). Na všech kontrolních stanovištích získáte startovní lístek s mapkou a veškeré potřebné informace. Účastnický list dostanete, pokud v cíli v Češově předložíte startovní lístek s alespoň třemi razítky z putování.

Cyklistická (pro silniční kola)

Z Češova (hlavní start a cí – u hospody, hned vedle autobusové zastávky, razítko, hry pro děti) nejdříve můžete zamířit po naučné stezce do Češovských valů (tuto část volte jen pokud jste ochotni jít cca 1 km pěšky; v Češovských valech místo stanoviště čeká tajná otázka, když jí zodpovíte, dostanete v Češově na kontrolním stanovišti u hospody razítko z Češovských valů!), pak po trase stezky do Kozojed (nepropásněte koncert, který začíná v 10:00!, stanoviště u kostela sv. Václava, prohlídka kostela i zvonice), pak po silnici přes Žlunice do Sběři), odtud nejprve zajeďte do Velešic (kontrolní stanoviště, razítko, prohlídka kostela), potom zpět do Sběři a po silnici do Vysokého Veselí (kontrolní stanoviště u kostela, razítko, prohlídka kostela), na náměstí ve Vysokém Veselí zabočíte směr Veselská Lhota a Hradíšťko (kontrolní stanoviště u kostela, razítko, prohlídka kostela a varhan, speciální bonus: technická památka – pískovcová lávka přes luka mezi Malým Hradíšťkem a Vlhoští!) odtud přes Vrbici do Žeretic a dále po silnici na kraj Vysokého Veselí, kde odbočíte doprava směr Volanice a dále po trase naučné stezky do Češova (tady v cíli nezapomeňte nahlásit odpověď na tajnou otázku z Češovských Valů a přihlásit se o účastnický list a taky se pořádně najíst a napít!).

Délka: 27 km (nebo 30 km pokud zajedete i do Češovských Valů)

Tuto trasu doporučujeme těm, kdo radši jezdí po silnici, sice minete dvě stanoviště (Kákovice a Sběř –rybník Krvák), ale většinu zajímavostí na trase projedete. Stejně jako u ostatních tras si jako výchozí bod můžete vybrat jakékoliv stanoviště na trase putování.

Krátká, cyklistická (češovská varianta)

Z Češova (hlavní start a cí – u hospody, hned vedle autobusové zastávky, razítko, hry pro děti) nejdříve zamíříme po naučné stezce do Češovských valů ( kde místo stanoviště čeká tajná otázka, když jí zodpovíte, dostanete v Češově na kontrolním stanovišti u hospody razítko z Češovských valů!), pak po trase stezky do Kozojed (nepropásněte koncert, který začíná v 10:00!, stanoviště u kostela sv. Václava, prohlídka kostela i zvonice), pak po silnici do Volanic a odtud po trase naučné stezky do Češova.

Délka: 12,5 km

Doporučume všem pro koho je celá délka naučné stezky moc a všem, kdo si nechtějí nechat ujít koncert v kostele v Kozojedech ani účastnický list (na této trase získáte právě tři razítka: v Češově, z Češovských valů po zodpovězení otázky a v Kozojedech) a prohlídku ovocné pálenice a lihovaru a dobroty v hospodě v Češově. Většina trasy vede po silnici, pouze odbočka z Češova do Češovských valů (cca 1 km tam a 1 km zpět – celkem tedy asi 2 km - vede po polní cestě).

Krátká, cyklistická (veselská varianta, pro trekkingová a horská kola)

Začněte v Kozojedech (nebo sem přijeďte chvilku před desátou, kdy v kostele začíná krátký koncert), prohlédněte si kostel a zvonici, pokračujte po trase stezky do Sběři (pokud máte trekkingové nebo horské kolo nebo jdete pěšky, pro silniční kola tato část stezky není vhodná), u sběřského rybníku Krváku najdete kontrolní stanoviště, můžete pozorovat vodní ptáky a získáte zde také pamětní razítko, dál pokračujte po trase naučné stezky do Velešic (kontrolní stanoviště, prohlídka kostela), odtud pak přes Veselský háj na Kákovice (na vyhlídce kontrolní stanoviště, hry, například petanque, sladké odměny pro děti), odtud pak opět po trase stezky do Vysokého Veselí (další stanoviště s razítkem a možností prohlídky kostela) a po naučné stezce do Volanic a odtud po silnici zpátky na výchozí místo tedy do Kozojed.

Délka: 12 km

Doporučume všem pro koho je celá délka naučné stezky moc a všem, kdo si nechtějí nechat ujít koncert v kostele v Kozojedech a přitom chtějí jet přes Vysoké Veselí. Vhodné i pro cyklisty začátečníky – většina trasy vede po polních cestách a zbytek po málo frekventovaných silnicích. Jako u všech tras, i u této si můžete zvolit jako výchozí bod, kterékoliv kontrolní stanoviště na trase. Pozor: tato trasa nevede přes cíl v Češově, přitom jen tady získáte účastnický list (když předložíte startovní lístek s alespoň třemi razítky).

Superkrátká pro pěší a cyklisty začátečníky

Začátek ve Vysokém Veselí u kostela (kontrolní stanoviště) – po trase naučné stezky na Kákovice (na vyhlídce kontrolní stanoviště, hry, například petanque, sladké odměny pro děti) – dále po trase stezky přes Veselský háj do Velešic (kontrolní stanoviště u kostela, prohlídka kostela) – přes luka zpět do Vysokého Veselí.

Délka: 4,5 km (lze projít i s kočárkem)

Tuto trasu doporučujeme těm, kdo chodí radši kratší trasy a dávají přednost chůzi, je velmi vhodná i pro cyklisty začátečníky, protože prakticky celá vede mimo silnici. Na trasu samozřejmě můžete vyjít ve Velešicích. Pro všechny trasy platí, že začínat můžete na libovolném místě trasy. Pokud je pro Vás tato trasa příliš krátká a chtěli byste si několik kilometrů přidat, doporučujeme prodloužit přes Sběř do Kozojed nebo z Vysokého Veselí na Hradíšťko. Nevýhoda: sice na trase získáte hned tři pamětní razítka, ale protože nepůjdete přes cíl v Češově, nezískáte účastnický list... ale můžete tam vyslat rychlého poslala se startovními lístky:-)

POZVÁNKA NA PUTOVÁNÍ 2011

Kdy: v sobotu 23. 7. 2011

Start: v Češově u hospody, od 8:00 do 11:00, nebo na kterémkoli jiném kontrolním stanovišti putování

Cíl: v Češově u hospody (do 15:30)

Trasa putování: 7—22 km (podle zvolené varianty) , většinou po trase naučné stezky (Češov - Kozojedy - Sběř - Velešice - Vysoké Veselí - Hradíšťko - Volanice - Češov), mapky a další informace obdržíte na startu i na všech ostatních kontrolních stanovištích

* trasy je možné zkombinovat podle momentální nálady, kondice a počasí a taky podle použitého dopravního prostředku :-) podrobný seznam doporučených tras je uveden o kousek níže!

Jak: Pro putování doporučujeme použít kolo, ale povoleny jsou i všemožné další způsoby putování: pěšky, na koni, na koloběžce, na oslu...

PROGRAM

 • Prohlídka kostela a zvonice v Kozojedech (8:30—14:00), v 9:30 slavnostní odhalení nové informační tabule u kostela sv. Václava v Kozojedech OD 10:00 KONCERT V KOSTELE SV. VÁCLAVA V KOZOJEDECH! podrobnosti o kousek níže!
 • Zastavení u rybníka Krvák u Sběři (8:30—14:00)
 • Prohlídka kostela a varhan ve Velešicích (9:00—14:30)
 • Hry pro děti i dospělé na Kákovicích (9:00—14:30)
 • Prohlídka kostela ve Vysokém Veselí (9:00—14:30
 • Prohlídka kostela, varhan a zvonice na Hradíšťku (9:00—15:00)
 • Prohlídka ovocné pálenice a lihovaru v Češově (12:00—18:00)
 • Hry pro děti v Češově u hospody (9:00—14:00)
 • Cestou uvidíte další zajímavosti: Češovské valy, zámek ve Volanicích, Veselský háj, ...

Každý účastník obdrží účastnický list (v cíli v Češově u hospody)

Startovné: dospělí 10,– Kč, děti zdarma!

Občerstvení v Češově zajištěno od 12:00, včetně grilovaných dobrot, bramboráků a palačinek!

Na Putování navzuje koncert trampské a country kapely NOVÝ ÚSVIT, více viz samostatná pozvánka!

KONCERT - OD RENESANCI PO SOUČASNOST - POZVÁNKA

Koncert se uskutecní v sobotu 23. 7. 2011 od 10:00 v kostele svatého Václava v Kozojedech

účinkují:

Jarmila Vávrová - hoboj a harfa

Jana Kracík - flétna a fagot

Program:

 • Johann Sebastian Bach
 • Georg Philipp Telemann
 • Renesanční melodie
 • Skladby z Bretaně
 • Irské písně

Vstupné dobrovolné; výtěžek ze vstupného věnujeme na údržbu zdejšího kostela

Vycházka na Bližkov (2. 4. 2011)

Slavhostice, Češov: V sobotu 2. dubna počasí přálo venkovním aktivitám. Ve Slavhosticích se sešlo 69 lidí různého věku, aby se společně pěšky vydali na vycházku na místo zmizelé osady Bližkov. O historii míst, kudy jsme procházeli, nám poutavě vyprávěl pan Jiří Plachý. Trasa vycházky vedla přes Slavhostice do lesů, kde kdysi bývala osada Bližkov. Mnoho z ní nezůstalo, jen mezníky na hranicích osady, studánka a kříž označující místo, kde stával kostelík. Účastníky akce zaujalo zejména vyprávění o osudu rodu Tichých, posledních obyvatelů zaniklé osady.

Po zastávce na Bližkově jsme pokračovali přes Češovské valy, kolem pomníku Tomáše Svobody, kde jsme se krátce zastavili, do Češova. V Češovské hospodě jsme si nejen odpočinuli, ale také jsme si prohlédli velice zajímavé dokumenty, které sebou prozíravě vzal pan Plachý. Většina z nás byla překvapena fotografiemi z divadelního představení Žižkův boj, které se v Češovských valech uskutečnilo před téměř sty lety za účasti neuvěřitelných patnáctitisíc diváků. Mimo písemných dokumentů jsme si také prohlédli různé předměty související s historií Slavhostic a Bližkova. Jednou z kuriozit, kterou nás pan Plachý překvapil, byli pastičky na myši, jejichž výrobou se na přelomu 19. a 20. století zabývala rodina Tichých z Bližkova.

Pan Jiří Plachý ze Slavhostic se už řadu let zabývá zkoumáním historie nejbližšího okolí svého bydliště. Během svého působení pročetl úctihodoné množství kronik a dalších historických materiálů. U pouhého čtení ale nezůstalo, dalším pramenem jeho zkoumání jsou výpovědi očitých svědků. Také sbírá staré fotografie i pověsti. A o svých výzkumech si vede pečlivé záznamy. Uspořádal několik výstav o historii Slavhostic i okolních obcí.

Za všechny účastníky bych chtěla panu Plachému poděkovat za jeho poutavý výklad a za čas, který celé akci věnoval.

Fotografie z akce najdete zde.

Děti si pohádku v Češově užily (27. 7. 2010)

Asi třicet dětí a téměř stejný počet dospělých se rozhodlo strávit poslední prázdninový pátek v Češově, kde společně shlédli divadelní pohádku O Honzovi a víle Verunce. Členové souboru DivOch, neboli Divadla Ochotníků při Základní škole Bodláka a Pampelišky, pohádkovou hru zmodernizovali, což se všem divákům velmi líbilo. Děti se nadšeně zapojily do představení a na pokyn divadelníků houkaly jako sovy, krákaly jako vrány a podobně. Můžeme potvrdit, že tento pohádkový příběh je vhodný pro diváky všech generací. Připojujeme také několik fotografií a pozvánku na příští reprízu této pohádky, která se uskuteční v pátek 10. září v Jičínském K-klubu v rámci festivalu Jičín – město pohádky.

Děkujeme členům souboru DivOch, že přijali pozvání našeho sdružení a těšíme se na další spolupráci!

Fotografie z představení najdete zde

upoutávku na představení najdete zde

Putování po stezce (17. 7. 2010)

Fotky ze startu a cíle a také ze stanoviště na Kákovicích najdete zde.

První putování po stezce se vydařilo. Celou trasu naučné stezky si na kole projelo přes padesát lidí, zhruba patnáct účastníků akce zvolilo pěší trasu. Vzhledem k nevyzpytatelnému počasí se někteří místní i přespolní rozhodli pouze pro návštěvu jednoho z otevřených kostelů. Obrovský úspěch měl varhanní koncert Kateřiny Jirešové ve Velešicích, který si vyslechlo víc než sto posluchačů. Velký zájem jsme zaznamenali také o kostely v Kozojedech a ve Vysokém Veselí.

V cíli jsme se zajímali, co účastníky akce nejvíce zaujalo. Nejčastěji odpovídali, že je velmi příjemně překvapil rybník Krvák mezi Sběří a Kozojedy a také dřevěný kostel sv. Václava v Kozojedech. Velmi se líbil také varhanní koncert ve Velešicích.

Při koncertě ve Velešicích jsme na dobrovolném vstupném vybrali přes dva tisíce Kč. Peníze ze vstupného jsme hned v neděli předali panu faráři Pavlu Rouskovi, který je použije na údržbu varhan ve Velešicích.

Putování po stezce (17.7.2010)

Srdečně Vás zveme na putování po stezce, které se uskuteční dne 17. 7. 2010 (od 8:00).

Budou připraveny dvě trasy:

 • celá délka stezky (tu doporučujeme projet na kole)
 • krátká trasa: Češov - Češovské Valy

Budete mít jedinečnou možnost nahlédnout do všech kostelů na trase naučné stezky (ve Vysokém Veselí, ve Velešicích, v Kozojedech), prohlédnout si dřevěnou zvonici v Kozjedech i zevnitř, připraven bude také program pro děti. Ve Velešicích si kromě prohlídky kostela také budete moci poslechnout zdejší varhany...

Start a cíl obou tras: Češov, hospoda

Podrobný program Putování po stezce (17. 7. 2010)

Start (obě trasy): v Češově u hospody od 8:00 do 11:00

Trasa 1 - celá délka stezky (doporučujeme projet na kole!)

celková délka: 17 km

kudy pojedete: z Češova do Volanic, dále do Vysokého Veselí, přes Kákovice a Veselský háj do Velešic, odtud přes Sběř kolem rybníku Krváku do Kozojed a pak zpět do Češova, ještě než dorazíte do cíle v Češově u hospody, zastavíte se také v Češovských valech (vede sem odbočka z Češova

co Vás čeká na trase 1:

 • Volně přístupné dětské hřiště ve Volanicích - příležitost pro děti vyzkoušet si nové atrakce
 • Prohlídka kostela sv. Mikuláše Toletinského ve Vysokém Veselí (8:30-14:00)
 • Hry a možnost opékání donesených uzenin na Kákovicích (8:30-14:30)
 • Prohlídka kostela Nanebevzetí Panny Marie a varhan ve Velešicích (9-14:30) - zvlášť doporučujeme! před koncertem i po koncertě si můžete prohlédnout zdejší varhany přímo na kůru. A možná si budete moci vyzkoušet šlapání měchů :-)
 • Varhanní koncert ve Velešicích, Kateřina Jirešová a staří Mistři (od 10:30) blíže viz podrobný program o kousek níž
 • Další kontrolní stanoviště Vás čeká u rybníku Krváku u Sběři - i tady se dozvíte něco z historie a také zde připravujeme hry pro děti
 • Prohlídka kostela svatého Václava a dřevěné zvonice v Kozojedech (9:30-15:00)
 • Prohlídka ovocné pálenice a lihovaru v Češově (kdykoliv během dne dle zájmu)
 • Češovské valy stojí za návštěvu v každém ročním období... i tady Vás bude čekat kontrolní stanoviště a možnost dozvědět se něco víc
 • Hry pro děti v Češově u hospody (lukostřelba, ruské kuželky...)
 • Vystoupení skupin Nový Úsvit a Nové Medúzy v Češově (cca od 17.00)

Trasa 2 - Češov-Češovské valy a zpět - tato trasa je vhodná pouze pro pěší!

celková délka trasy 2: 7 km

kudy půjdete: ze startu (u hospody) po trase naučné stezky nahoru přes náves, kolem obecního úřadu až do Češovských valů, dočasné značení Vás provede Češovskými valy, přes les Mrštník, kolem vrchu Holý zpět na trasu naučné stezky, kterou se vrátíte do Češova k hospodě - do cíle

Co Vás čeká na trase 2:

 • důkladné seznámení s Češovským hradištěm
 • příležitost projít se krásným listnatým lesem
 • Hry pro děti v Češově u hospody (lukostřelba, ruské kuželky...) a taky na stanovišti v Češovských valech
 • Vystoupení skupin Nový Úsvit a Nové Medúzy v Češově (cca od 17.00)
 • Prohlídka ovocné pálenice a lihovaru v Češově (kdykoliv během dne dle zájmu)
 • a pokud bude dobrá viditelnost, také výborný rozhled - z vrchu Holý jsou vidět Krkonoše a při opravdu dobré viditelnosti i Ještěd
 • POZOR! část trasy vede po lesních pěšinkách a je vhodná pouze pro pěší!

Varhanní koncert ve Velešicích - Kateřina Jirešová a staří Mistři (17. 7. 2010)

Koncert se uskuteční v sobotu 17. 7. 2010 od 10:30 v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Velešicích.

Program:
 • Johann Sebastian Bach: Preludium a fuga B dur (Malá preludia a fugy); Chorální předehra „O Mensch, bewein´dein´Sünde gross“
 • Dietrich Buxtehude: Ciacona e moll
 • Jan Pieterszoon Sweelinck: Ricercar
 • Girolamo Frescobaldi: Toccata nona
 • František Xaver Brixi: Preludium F dur
 • Jan Křtitel Kuchař: Pastorale C dur; Fantazie d moll
 • Josef Ferdinand Norbert Seger: Toccata a fuga č. 3
 • Bedřich Smetana: Šest preludií pro varhany

Vstupné dobrovolné.

Koncert je jednou z doprovodných akcí Putování po stezce Češov-Vysoké Veselí.

Fotky z vycházky do Veselského háje (24. 4. 2010)

V sobotu 24. 4. 2010 jsme podnikli vycházku do Veselského háje. Počasí nám přálo. Viděli jsme sasanky, dymnivky, orseje, violky, kokoříky a spoustu dalšího kvítí. Za odborný výklad děkujeme Elišce Hvězdové. Fotky z vycházky najdete

zde.

Generální shromáždění (28. 11. 2009)

Generálního shromáždění se osobně zúčastnilo 10 členů sdružení. Členové sdružení mimo jiné schválili plán činnosti sdružení na rok 2010. Do plánu patří například další vylepšování a údržba značení, další propagace sdružení a také uskutečnění pochodu po stezce.

Pochod plánujeme na 17. 7. 2009. Další podrobnosti z generálního shromáždění se dozvíte z úplného zápisu, který najdete zde. Další podrobnosti o plánovaných akcích sdružení budou opět zveřejňovány v této rubrice našich webových stránek.

9. 10. 2009 - Směrové tabulky na trase stezky

Dnes jsme spolu s Mgr. Markvartem z Klubu českých turistů nainstalovali směrové tabulky na trase naší naučné stezky. Směrovky najdete celkem na deseti místech. Věříme že Vám usnadní orientaci na stezce. Zároveň jsme odstranili tabulku z roku 1967 “Češovské valy”, která byla vrostlá do stromu a byla na zrušené žluté trase. Tabulku plánujeme nahradit a doplnit i o směrovky.

Fotky z výstavy Veselský krtek 2009

Zde najdete fotografie z výstavy Veselský krtek http://picasaweb.google.com/tomaskulhanekc/VeselskyKrtek2009#. Výstavu uspořádala místní organizace Českého svazu zahrádkářů ve dnech 25-27. září 2009. Z fotek jistě poznáte, že výstava se vydařila. K vidění byly výpěstky místních i přespolních, především jablka, hrušky a spousta dalšího ovoce a zeleniny. Potěšily také květiny a kaktusy. Příjemným zpestřením byly ukázky ručních prací (paličkování, výroby šperků ze skleněných korálků a další).

Pozvánka na výstavy ve Vysokém Veselí (26. a 27. 9. 2009)

O víkendu 26. a 27. září se ve Vysokém Veselí budou konat dvě tradiční výstavy.

Místní organizace Českého svazu zahrádkářů pořádá výstavu Veselský krtek. K vidění budou výpěstky místních i přespolních, především jablka, hrušky, spousta dalšího ovoce a zeleniny. Těšit se můžete také na květiny, především na expozici jiřin zahradnictví Brzák ze Slovče. Milovníky kaktusů a sukulentů jistě potěší expozice kaktusářů z Nového Bydžova. Výstavu najdete v kulturním domě u náměstí (bývalé kino). Vstupné na výstavu je dobrovolné. Na výstavě je zajištěno občerstvení i doprovodný prodej. Výstava bude otevřena v sobotu 26. září od 8 do 17 hodin a v neděli 27. září od 8 do 15 hodin.

Základní organizace Českého svazu chovatelů pořádá okresní prodejní výstavu králíků, drůbeže, holubů, exotů a akvarijních rybek. Výstava se koná v prostorách chovatelského areálu ve Vysokém Veselí. Na výstavě je zajištěno občerstvení, tombola a možnost nákupu krmných směsí a kuřic. Výstava bude otevřena v sobotu 26. září od 8 do 15 hodin a v neděli 27. září od 8 do 12 hodin.

12. 9. 2009 – park na Kákovicích

V nedávných dnech členové našeho sdružení posekali a odstranili přerostlou trávu z parku u vyhlídky na Kákovicích. V brzké době bude také nahrazena lavička, kterou před nedávnem někdo ukradl.

7. 9. 2009 – projekt Češovské lípy

Na konci srpna jsme do každého domu v Češově donesli dotazník, ve kterém se každý mohl vyjádřit ke stavu češovské návsi a k jejím případným úpravám. Za vyplnění dotazníku moc děkujeme! Na základě vyplněných dotazníků jsme zpracovali projekt na úpravu návsi. Doufáme, že se nám na realizaci projektu podaří získat prostředky z Fondu místního rozvoje nadace VIA.

Projekt nebyl vybrán k financování. Úpravy návsi v Češově se ujala obec Češov dle vlastních představ. Úpravy návsi v Češově zástupci obce Češov se členy sdružení nekonzultovali.

30. 8. 2009 – vylepšení značení stezky

V těchto dnech se nám podařilo vylepšit značení naší naučné stezky a to především mezi Sběří a Kozojedy. Do konce řijna také na celou trasu naučné stezky doplníme směrové tabulky, jak je znáte z tras Klubu českých turistů.

Důstojné uctění památky Tomáše Svobody (6. 6. 2009)

Více než 50 lidí si v sobotu 6. 6. 2009 přišlo připomenout památku Tomáše Svobody, evangelíka, který byl pro svou víru popraven na začátku 18. století v Kopidlně. Setkání bylo zahájeno mysliveckou vítací fanfárou, kterou na lesní roh zahrál V. Čapek, člen Mysliveckého sdružení Tomáš Svoboda. Zástupci mysliveckého sdružení poté položili k pomníku Tomáše Svobody kytici.

Eliška Hvězdová, ředitelka základní školy ve Vysokém Veselí, připomněla život a smrt Tomáše Svobody. Účastníci setkání se dozvěděli, že Tomáš Svoboda se dvakrát přihlásil ke katolické víře. Můžeme se jen dohadovat, že jej k tomu vedla starost o rodinu, většina jeho synů a zeťů totiž byla stejně jako on myslivci v panských službách. A poslušnost, i ve věcech víry, byla tehdy nezbytná. Přesto dál praktikoval tehdy zakázanou evangelickou víru a přechovával zakázané knihy. Proto byl v roce 1728 odsouzen k trestu smrti. Původně měl být upálen zaživa, později byl trest zmírněn na stětí a následné spálení. Kdy přesně k popravě došlo, nevíme, možná to bylo už v roce 1728, možná v roce 1729. Samotné datum však není důležité. Podstatné je nezapomínat, že ještě nedávno se za vyjádření jiného názoru draze platilo. A Tomáš Svoboda zaplatil cenu nejvyšší – svůj život. Jeho rodina musela z Českých zemí odejít do exilu.

Marie Kulhánková, předsedkyně Sdružení stezka Češov – Vysoké Veselí, poté poděkovala všem, kdo se podíleli na vyčištění a úpravě pomníku Tomáše Svobody, především Miroslavu Tobiášovi a Vendule Hynkové a také členům Mysliveckého sdružení Tomáš Svoboda za úpravu prostranství kolem pomníku.

Následoval krátký úryvek z češovské kroniky z doby, kdy byl pomník Tomáše Svobody postaven.

Pietní shromáždění bylo zakončeno minutou ticha, kterou přítomní uctili památku Tomáše Svobody.

Netopýří noc se vydařila (5. 6. 2009)

V pátek 5. června se ve Vysokém Veselí poprvé uskutečnila netopýří noc. Program začal přednáškou Daniela Horáčka ze Základní organizace Českého svazu ochránců přírody při CHKO Jizerské hory o netopýrech a kaloních. Téměř třicet návštěvníků se dozvědělo spoustu zajímavostí o těchto málo známých savcích, například o stavbě jejich těla, způsobu života a rozmnožování. Součástí přednášky byly i animace ilustrující způsob lovu netopýra. Velmi nás překvapilo, že netopýři používají svá křídla nejen k letu, ale že je používají také k lovu – podobně jako rybáři do sítě do nich zachytávají letící hmyz.

Daniel Horáček se netopýrům věnuje řadu let a má dobře zmapovaný výskyt netopýrů v okolí Liberce a v Českém ráji. Potěšitelné je, že množství sledovaných netopýrů v posledních letech roste. Zároveň nám vysvětlil, že netopýři se nikdy nemůžou přemnožit. Jejich počet je limitován množstvím jejich potravy, kterou jsou různé druhy hmyzu.

Živé netopýry sebou Daniel Horáček nepřivezl, protože handicapovaní netopýři, které mají v záchranné stanici, nebyly v dobré kondici a převoz by jim mohl uškodit.

Po přednášce jsme se vypravili za živými netopýry ve Vysokém Veselí. Věděli jsme, že jich tu léta spousta... Jedna z návštěvnic si vzpomněla, že kdysi viděla spoustu netopýrů na půdě nedalekého domu. Brzy se ukázalo, že tu netopýři stále žijí. Už když jsme vcházeli na půdu, slyšeli jsme podivné hvízdání a štěbetání. Podle zvuku jsme rychle našli velkou skupinu netopýrů. Většina z nás zůstala opodál, abychom netopýry příliš nerušili a Daniel Horáček se vydal na bližší průzkum lokality. Zjistil, že se jedná o velkou mateřskou kolonii netopýra velkého, množství odhadl na 470 jedinců. Jejich počet se brzo ještě zvýší, většina samiček v nejbližší době porodí mládě.

Náš průzkum pokračoval u rybníka, kde jsme čekali na netopýry s echolokátorem. Tento přístroj dokáže zachytit zvuky, které netopýři při letu vydávají, a pomáhá identifikovat, o který druh netopýra se jedná. Díky tomuto přístroji jsme zjistili, že ve Vysokém Veselí žije kromě netopýra velkého také netopýr rezavý a netopýr hvízdavý.

Pozvánka - Pietní setkání na památku Tomáše Svobody (6. 6. 2009)

V sobotu 6. června se uskuteční malé pietní setkání na památku Tomáše Svobody u jeho pomníku v Češovských Valech. Akce bude zahájena v 16.00. Po ukončení oficiálního programu bude akce neformálně pokračovat v nově otevřené hospodě v Češově na návsi. Na pietní setkání Vás srdečně zveme!

Program:

 • vzpomínka na Tomáše Svobodu, myslivce češovského
 • úryvek z kroniky
 • položení květin k pomníku

Pozvánka - Netopýří noc (5. 6. 2009)

Zveme Vás na Netopýří noc, kterou připravujeme ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody 36/02 při Správě CHKO Jizerské hory. Netopýří noc se uskuteční v pátek 5. června 2009 od 19.30 v budově základní školy Vysoké Veselí.

Program:

 • přednáška o netopýrech s promítáním
 • ukázka práce s echolokátorem
 • prodej propagačních předmětů
 • ... a snad uvidíte také živé handicapované netopýry

Vstupné dobrovolné

Něco víc o netopýří noci...

V pátek 5. června se ve Vysokém Veselí uskuteční netopýří noc. Obdobné akce se každoročně konají na sklonku srpna ve třech desítkách zemí Evropy. V České republice se netopýří noci konaly už jedenáctkrát. První netopýří noc ve Vysokém Veselí jsme se rozhodli zorganizovat v tomto netypickém termínu především proto, aby se jí mohli zúčastnit školáci před tím, než se rozprchnou na prázdniny.

Hlavním programem akce bude přednáška o těchto málo známých savcích. Přednášet bude Daniel Horáček ze Základní organizace 36/02 Českého svazu ochránců přírody při Správě CHKO Jizerské hory. Doufáme, že sebou přiveze i živé netopýry ze záchranné stanice, aby si je návštěvníci akce mohli prohlédnout opravdu zblízka. Jestli tomu tak opravdu bude, závisí především na momentální kondici netopýrů ze záchranné stanice.

Součástí akce bude také ukázka práce s echolokátorem, který dokáže podle frekvence pískání přelétávajícího netopýra identifikovat jeho druh. Snad se díky tomuto přístrojí dozvíme víc o netopýrech, kteří žijí u nás ve Vysokém Veselí. Při akci budete mít možnost zakoupit si upomínkové předměty a literaturu o netopýrech.

Akce začíná v 18.30 v budově základní školy ve Vysokém Veselí. Všichni jste srdečně zváni!

Pozvánka - Turistický pochod krajem Eduarda Štorcha (23. 5. 2009)

KČT Ostroměř pořádá v sobotu 23. května 2009 turistický pochod krajem Eduarda Štorcha. Bližší informace najdete na webu KČT Ostoměř.

Víte, že Lovci mamutů Eduarda Štorcha patří podle ankety kniha mého srdce mezi 100 nejoblíbenějších knih v České republice?

17. 5. 2009 - Čištění pomníku Tomáše Svobody

Několik členů našeho sdružení v prvních májových dnech očistilo pomník Tomáše Svobody v Češovských Valech. Způsob čištění a použití vhodných ošetřujících přípravků mimo jiné konzultovali s odborníky ze Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích v Podkrkonoší. Přikládáme fotografii pomníku před čištěním a po vyčištění. Z fotografie vlevo je patrné, že nápis byl téměř nečitelný. Vpravo vidíte, jak vypadá pomník teď. Děkujeme členům sdružení, kteří se na čištění podíleli!

pomník před čištěnímpomník po vyčištění

Několik zajímavostí o pomníku a o Tomáši Svobodovi

 • pomník připomíná Tomáše Svobodu, který v Češově působil jako myslivec na začátku 18. století
 • Tomáš Svoboda byl tajný evangelík, kvůli své víře byl roku 1729 popraven v Kopidlně
 • pomník nechal před 80 lety vybudovat češovský honební spolek
 • pomník vytvořil Alois Pour, mistr kamenický z Češova, za 1500 korun československých
 • asi 200 metrů od vstupu do Češovských valů kdysi stála hájovna, ve které Tomáš Svoboda působil

15. 5. 2009 - Postupná obnova značení

V průběhu měsíce května jsme začali postupně obnovovat značení naší naučné stezky. Při značení používáme metodiku Klubu českých turistů. Za cenné rady děkujeme KČT Ostoměř. Nejpozději do konce tohoto roku budou na trase stezky instalovány také nové směrové tabulky.

Pozvánka na generální shromáždění sdružení

Srdečně Vás zvu na generální shromáždění Sdružení stezka Češov – Vysoké Veselí, které se uskuteční v sobotu 13. prosince 2008 od 18.00 v klubovně rybářů ve Vysokém Veselí.

Program:

 1. Informace o činnosti Sdružení v roce 2008
 2. Zpráva o hospodaření a zpráva kontrolního výboru,
 3. Volba členů Rady a Kontrolního výboru
 4. Plán činnosti na rok 2009, schválení rozpočtu na rok 2009
 5. Různé, diskuze

Za radu sdružení Marie Kulhánková

Pozvánka na archeologickou vycházku

Dne 11. 10. 2008 se uskuteční archeologická vycházka s PhDr. Evou Ulrychovou do Češovských valů.

Sraz ve 13.00 hodin u Obecního úřadu v Češově.

Pozvánka na výstavu Veselský krtek

Od pátku 26. září do neděle 28. září se bude konat 34 ročník tradiční zahrádkářské výstavy ve Vysokém Veselí. Výstava se bude konat v prostorách Kulturního domu ve Vysokém Veselí.

Na výstavě uvidíte výpěstky místních zahrádkářů i ovocnářských a zelinářských podniků z okolí, expozici jiřin zahradnictví Brzák – Sloveč a expozici kaktusářů z Nového Bydžova. Své výpěstky zde tradičně vystavují i zahrádkáři ze vzdálenějších míst naší republiky, například z Veselí nad Moravou. Vystavovat zde můžete i Vy! Exponáty budeme přijímat od středy 24. 9 od 13.00 do čtvrtka 25.9. do 12.00.

Doplňkem výstavy budou také ukázky lidových řemesel, prodej nejen zahrádkářských výpěstků a ochutnávka burčáku z Veselí nad Moravou.

Nakonec praktické informace: v pátek a v sobotu bude výstava otevřena od 8 do 17 hodin, v neděli od 8 do 15 hodin. Občerstvení zajištěno. Vstupné na výstavu dobrovolné.

Celé znění tiskové zprávy k výstavě najdete zde.

Srdečně Vás zveme na slavnostní otevření naučné stezky!

Slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 19.7.2008.

PROGRAM

10.00, Vysoké Veselí náměstí, slavnostní otevření naučné stezky

10.15 - 11.00, Vysoké Veselí, prohlídka kostela sv. Mikuláše Toletinského

10.45 - 11.45, Velešice, prohlídka kostela Nanebevzetí Panny Marie

12.00 - 13.00, Kozojedy, prohlídka kostela sv. Václava

13.00, Češov (hospoda), lukostřelba, exkurze do pěstitelské pálenice, výstava…

15.00, Češov (hospoda), prednáška PhDr. Evy Ulrychové z Regionálního muzea a galerie predevším o Cešovských Valech

kdykoliv behem dne: Volanice, volne přístupné dětské hrište; hospoda;...

15.7.2008 - zakončení dobrovolnického projektu

5.7.2008 - Pracovní sobota a exkurze do pálenice v Češově

V sobotu 5.července jsme se rozhodli pracovat, aby se do práce mohli zapojit i další členové našeho sdružení, kteří jsou v týdnu v práci. Podařilo se nám upravit parčík před Vodárnou na Kákovicích, odkud je překrásný výhled na blízké i vzdálenější okolí. Práce to byla poměrně náročná, vzhledem ke skutečnosti, že parčík nebyl několik let vůbec udržován.

Část dobrovolníků se věnovala přípravě míst pro informační panely, do připravených děr zabetonovala železné patky, na které budou upevněny informační panely.

Odpoledne jsme se vydali na exkurzi do pěstitelské pálenice v Češově. Majitelka pálenice a členka našeho sdružení Ing. Labaštová dobrovolníky provedla po pálenici, vysvětlila proces výroby slivovice a dalších produktů z ovoce místních pěstitelů a připravila pro dobrovolníky malé občerstvení. Děkujeme!

4.7.2008 - Vrtání děr pro informační panely v dešti

Přes nepřízeň počasí jsme se pustili do vrtání děr pro informační panely. Skupinu “vrtačů” doprovázela PhDr. Ulrychová, archeoložka z Regionálního muzea a galerie v Jičíně, která při vrtání ve Velešicích objevila ve vyvrtané zemině úlomky slovanské keramiky z 9. století.

Večer se počasí vylepšilo a tak jsme vyrazili na první krátký společný výlet. Vyjeli jsme ke zřícenině hradu Velíš, podívali jsme se také k nedaleké Loretě.

3.7.2008 - Realizace projektu naučná stezka je v plném proudu

První práce, které se účastníci workcampu společně s dalšími členy našeho sdružení věnovali, bylo natírání speciální trojlavici s stoly, která je umístěna na hřišti ve Volanicích. Pro tuto trojlavici jsme také připravili vhodné místo, kvůli co nejjednodušší údržbě v budoucnu jsme pro lavici vydláždili čtverec o rozměru 3×3 metry. Věříme, že si lavici i celé Volanické dětské hřiště užijí dětští i dospělí návštěvníci naučné stezky.

Už jsme také rozvezli a sestavili parkové lavičky na trase naučné stezky. V plánu máme vrtání děr pro informační panely, betonování, údržbu zeleně na trase naučné stezky a další.

1.7.2008 - přijeli dobrovolníci na dobrovolnický projekt

Během úterý 1. července do Vysokého Veselí přijelo celkem 9 dobrovolníků z různých zemí světa. Po dvou z Jižní Koree, Slovenska a Turecka a po jednom z České republiky, Kanady a Polska. K dobrovolníkům patří také dva místní vedoucí. Všichni dobrovolníci bydlí společně v budově místní základní školy, jídlo si připravují sami na místní faře.

Všichni dobrovolníci pracují bez nároku na finanční odměnu. Naše sdružení jim zajistilo ubytování a stravu zdarma.

Workcamp se může uskutečnit díky podpoře města Vysoké Veselí a obcí Češov, Kozojedy, Sběř a Volanice, místní organizace Českého rybářského svazu Vysoké Veselí, Volanické zemědělské, a.s. Důležitá je také podpora členů našeho sdružení a dalších místních obyvatel, někteří z nich pracují společně s dobrovolníky, další zajistili naturální pomoc v podobě potravin, další zapůjčili dobrovolníkům jízdní kola.

10.5.2008 - na workcamp se přihlásili první dobrovolníci

Na krátkodobý dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, který naše sdružení pořádá ve spolupráci se sdružením INEX-SDA, se přihlásili první dobrovolníci. Zatím jsou čtyři, tři dívky a jeden mladý muž. Po jedné dívce z Kanady, Koree a Turecka, zatím jediný přihlášený muž je z Polska.

Workcamp se uskuteční od 1. do 15. července 2008. Dorozumívacím jazykem bude angličtina. Celkem by se jej mělo zúčastnit 8 dobrovolníků z ciziny a dva čeští vedoucí, účast předběžně přislíbili i někteří další členové našeho sdružení. Vítána je účast místních (i nečlenů sdružení!). Základní informace o workcampech, najdete na stránkách INEX-SDA. Pokud se chcete zúčastnit našeho workcampu, napište nám na stezka_cesov_veseli@centrum.cz, nebo kontaktujte osobně některého člena rady našeho sdružení.

7.5.2008 - tisková zpráva

Vytvořili jsme 1. tiskovou zprávu našeho sdružení. 9.5.2008 jsme ji rozeslali regionálním i některým celostátním médiím. Plné znění tiskové zprávy.

2.5.2008 - podepsána smlouva o dotaci

Dne 2.5.2008 předsedkyně našeho sdružení a ředitel SZIF Hradec Králové podepsali Dohodu o poskytnutí dotace z Programu rozvoje venkova ČR. Na základě této dohody SZIF proplatí většinu nákladů projektu Naučná stezka Češov - Vysoké Veselí. Část dotace bude hrazena ze zdrojů EU a část z národních zdrojů ČR.

Výtvarná soutěž

Ve spolupráci se základní školou Vysoké Veselí a městem Vysoké Veselí vyhlašujeme výtvarnou soutěž. Soutěžním tématem je Vysoké Veselí za 100 let. Mohou se zúčastnit soutěžící ve 4 věkových kategoriích. Vítěz každé kategorie získá sladkou odměnu. Podrobné informace o soutěži získáte zde.

18.4.2008 - mimořádné generální shromáždění

Mimořádné generální shromáždění našeho sdružení se konalo dne 18.4.2008. Zkrácený text zápisu si můžete přečíst zde.

program mimořádného generálního shromáždění:

 • zahájení, schválení programu
 • projekt stezka (seznámení s detaily rozpočtu, nabídkami a dalším postupem)
 • workcamp
 • otevření stezky
 • další aktivity sdružení
 • diskuze, různé

25.3.2008 - projekt Naučná stezka Češov - Vysoké Veselí bude financován z Programu rozvoje venkova

Podle zprávy zveřejněné na webu SZIF byl projekt Naučná stezka Češov - Vysoké Veselí vybrán k financování z Programu rozvoje venkova. Brzy můžeme očekávat výzvu k podepsání dohody o poskytnutí dotace. Pokud nenastanou nějaké nečekané komplikace, naučnou stezku vybudujeme letos v červenci.

26.1.2008 - byla vložena aktuální mapka plánované trasy stezky

Mapku a další informace o plánované trase najdete zde.

PF2008

pf2008

Zápis z Generálního shromáždění

Zkrácená verze zápisu z Generálního shromáždění, které se konalo dne 1.12.2007, je uložena zde. Největší pozornost jsme věnovali přípravě projektu “Stezka”.

Generální shromáždění Sdružení stezka Češov - Vysoké Veselí

Generální shromáždění se bude konat dne 1.12.2007 od 17.00 ve Vysokém Veselí v klubovně rybářů v Rybničné ulici. Program:

 1. Informace o činnosti Sdružení v roce 2007
 2. Zpráva o hospodaření a zpráva kontrolního výboru
 3. Plán činnosti na rok 2008
 4. Diskuze

28.11.2007 - Aktualizace míst plánované trasy

Do sekce Trasa naučné stezky byly přidány podrobnější informace o místech: Vysoké Veselí a Volanice. Nově bylo domluveno vedení naučné stezky po okruhu, původně plánovaná trasa z Češova do Vysokého Veselí (přes Kozojedy, Sběř a Velešice) byla doplněna o “zpáteční cestu” z Vysokého Veselí přes Volanice do Češova.

4.8.2007 Schůze rady sdružení

Dne 4.8.2007 se konala schůze rady sdružení. Diskutovalo se o dalších plánovaných krocích rady. Celé znění zápisu

28.7.2007 Aktualizace míst plánované trasy

8.6.2007 Schůze rady sdružení

Dne 8.6.2007 se na obecním úřadě ve Vysokém Veselí konala schůze rady sdružení. Na programu bylo hospodaření sdružení, otázka trasy stezky a diskuze. Celé znění zápisu.

29.5.2007 Značení stezky

Stezka bude pravděpodobně značena značkou pro naučné stezky, tj. bílý čtverec se zeleným úhlopříčným pruhem.

Rada sdružení navíc nyní prověřuje možnost začlenit naučnou stezku do sítě pěších turistických tras případně cykloturistických tras značených a spravovaných klubem českých turistů (KČT). KČT značí trasy v terénu barevným pásovým značením. Trasy jsou dále zachyceny v turistických mapách vydávaných KČT a případně přebírány i dalšími vydavateli map. Trasa naší stezky by tak mohla být zachycena v nových mapách KČT brzo po vyznačení stezky v terénu.

V kontaktu jsme s některými členy nejbližšího oblastního sdružení KČT, v Ostroměři http://kct-ostromer.webpark.cz/ a se zástupci turistických regionů Český Ráj a Podzvičínsko.

24.2.2007 Procházka kolem Češova

Dne 24.2. se uskutečnila procházka po plánované trase stezky v okolí Češova za účasti některých členů sdružení. V současné chvíli přichází v úvahu 2 možnosti vedení trasy v Češovských valech. Uvidíme, pro kterou nakonec získáme povolení od majitele a také od některých úřadů. Doplněna fotodokumentace a poznámky do podstránky Trasa naučné stezky

6.2.2007 - Zápis z generálního shromáždění

Na prvním generálním shromáždění byla zvolena rada a kontrolní výbor sdružení, byla schválena výše členských příspěvků a rozpočet na rok 2007.

Zde si můžete přečíst úplný Zápis ze schůze Generálního shromáždění.

24.1.2007 - okruh kolem Vysokého Veselí

Polní cesta z Veselského háje do Vysokého Veselí V neděli 21.1.2007 proběhla předběžná obchůzka začátku/konce trasy kolem Vysokého Veselí za účasti některých členů sdružení. Trasa se napojí z Velešic, polní cestou do Kákovic, odtud Veselským hájem do Vysokého Veselí. Trasa povede obecními cestami. Doplněna fotodokumentace s popisem míst na podstránce Trasa naučné stezky

9.12.2006 - 1. generální shromáždění

1. generální shromáždění sdružení se konalo dne 9.12.2006 od 16.00 v salonku hospody v Češově

Program:

 • seznámení s cíli sdružení (tj. především vybudování naučné stezky z Češova, přes Češovské Valy, Kozojedy, Sběř a Velešice do Vysokého Veselí)
 • schválení stanov
 • schválení členských příspěvků
 • volba rady sdružení a kontrolní komise
 • diskuze

Češovské valy mapa plánované trasy

Zpět na úvodní stránku

 
starsi_zpravy_za_rok_2007.txt · Poslední úprava: 2018/03/13 14:37 autor: marenka     Nahoru