Putování po stezce 2018

Zveme Vás na tradiční putování po stezce, které se letos uskuteční v sobotu 21. července 2018.

Start: na kterémkoli kontrolním stanovišti putování (od 9:00 do 15:00)

Kontrolní stanoviště: Češov (náves), Kozojedy (kostel), Sběřský rybník (na trase Kozojedy - Sběř), Sběř (bývalá škola), Velešice (kostel), Kákovice (vyhlídka), Vysoké Veselí (kostel), Volanice zámek

Samoobslužná kontrolní stanoviště (zde si sami vezmete samolepku s razítkem): Češov - valy

Cíl: na kontrolních stanovištích s obsluhou získá pamětní list každý, kdo v předloží startovní lístek se třemi razítky

Trasy putování: 5-25 km

Kudy: po trase naučné stezky, podrobné informace o trasách na všech kontrolních stanovištích Jak: pro putování doporučujeme použít kolo, ale povoleny jsou i všemožné další způsoby putování: pěšky, na koni nebo oslu, na koloběžce, na chůdách.... děti a domácí mazlíčky vezměte s sebou!

Co Vás čeká: divadlo pro děti (Volanice zahrada mateřské školy), velká křížovka, les plný zvířátek (hra s tajenkou nejen pro děti) a další hry, HASIČI (od 9.30 na Kákovicích), prohlídky kostelů, zvonic, varhan, MINIKONCERT (tentokrát v Kozojedech), SETKÁNÍ S VARHANÍKEM, razítka, prohlídka pálenice, papírové Betlémy (v bývalé škole ve Sběři a v kostele ve Velešicích),výstavka dobových fotografií a archiválií (Sběř bývalá škola), prohlídka zámku ve Volanicích s výstavou fotografií obce a dílnička pro děti, ...

Startovné: dospělí 20,- Kč, děti zdarma

CO / KDE / KDY (aneb podrobný itinerář)

Volanice - divadlo na zahradě mateřské školy a prohlídka zámku

Divadelní představení pro děti i dospělé se koná ve Volanicích od 11 hod na zahradě mateřské školy (za hasičskou zbrojnicí). Vladimír Tausinger, loutkoherec, představení Koníci.

Po celou dobu putování bude otevřen volanický zámek! Kromě prohlídky zámku se můžete těšit i na výstavu fotografií obce a dílničku pro děti.

Velká křížovka

Máme připravenou křížovku pro velké. Zadání dostanete na všech kontrolních stanovištích. A pro prvních 20 úspěšných luštitelů naší velké křížovky čeká na kontrolním stanovišti ve Vysokém Veselí (Kákovice vyhlídka) a v Češově (náves) speciální odměna!

Les plný zvířátek

Najdete všechna zvířata a vyluštíte naši tajenku? Pak Vás odměna nemine! Po celou dobu putování (9-15:00) mezi Velešicemi a Kákovicemi. Začít hledat můžete ve Velešicích i na Kákovicích - záleží jen na Vás:-)

Hasiči

Na Kákovicích bude taky hasičské auto a hasiči - prohlédněte si hasičskou techniku v klidu a pořádně zblízka! (od 9:30) Vyzkoušíte si záchranu raněných, stříkání na cíl...

Koncert v Kozojedech v kostele

- od 14:30 zahrají manželé Krčmárikovi, na programu bude

  • Vitali - Ciaccona g moll
  • A. Dvořák - Romance
  • A. Dvořák - Humoreska
  • F. Laub - Elegie
  • F. Laub - Píseň beze slov
  • G. Gerschwin - výběr písni

Setkání s varhaníkem

- již tradiční a velmi oblíbená prohlídka varhan se zasvěceným výkladem zkušeného varhaníka V. Turka (ve Vysokém Veselí, ve Velešicích, a Kozojedech), časy setkání s varhaníkem: 10:00 Vysoké Veselí, 12:00 Velešice a 13:00 Kozojedy.

Další aktivity

Pozorování přírody u Sběřského rybníka, určitě se zastavte!

Hry na Kákovicích Zábava pro děti i dospělé. Zkuste chůzi na chůdách, hod na cíl a další klasické hry! Odměny pro všechny hravé! Po celou dobu putování (9 - 15:00)

Češov - náves. Češovská náves se zvoničkou, sochou sv. Václava, lípami a pomníkem s Janem Sladkým Kozinou stojí za návštěvu vždy!

Prohlídka pěstitelské pálenice a ovocného lihovaru v Češově. Exkurze se zasvěceným výkladem zkušených palírníků budou probíhat od 10 do 15 hodin. Samoobslužný kontrolní bod v Češovských valech. Zastavte se také v této zajímavé archeologické lokalitě... samoobslužný kontrolní bod tu bude čekat po celou dobu putování (9 - 15:00)

Prohlídky všech kostelů a většiny zvonic na trase Prohlédněte si kostely v Kozojedech, ve Velešicích, ve Vysokém Veselí. Můžete se podívat na kúr, zkusit šlapat měch varhan... Všechny kostely budou otevřeny po celou dobu putování (od 9 do 15:00)

Výstava papírových betlémů (ze sbírky betlémů Miroslava Hykyše) v prostorách obecního úřadu Sběř (bývalá škola) po celou dobu putování (9 - 15:00),

Podrobnosti o trasách

Trasu si volí každý podle svého. Záleží jen na Vaši chuti, kondici, putovním prostředku.

Pokud toho chcete stihnout co nejvíce, začněte na tom kontrolním stanovišti, kam to máte nejblíže. Pořadatelé Vám poradí, kudy se vydat dál.

Putujícím s dětmi doporučujeme začít ve Vysokém Veselí, zamířit směr Volanice (představení pro děti od 11.00), z Volanic pokračovat směr Kozojedy, ale ještě před vsí odbočit polní cestou doleva - směr Sběřský rybník, dále přes Sběř do Velešic a přes vyhlídku Kákovice zpět do Veselí. Ranní ptáčata mohou tuto doporučenou trasu projít opačně (hasiči budou na Kákovicích už od 9.30). Pro úplně nejmenší turisty doporučujeme použít “urychlovadlo”, a trasu si zkrátit na tradiční Veselí - Kákovice - Velešice a do Volanic se přemístit autem. Mezi stanovišti Veselí - Kákovice - Velešice najdete spoustu atrakcí pro děti a hlavně trasa vede po polních a lesních cestách - v obcích po chodnících a místních komunikacích. A je opravdu krátká.

Pro zdatné cyklisty: klasický okruh stezky (cca 25 km)

Občerstvení: na trase je běžně otevřeno několik občerstvovacích zařízení, například potraviny na náměstí ve Vysokém Veselí (běžná otevírací doba) nebo vinotéka v dolním rohu náměstí, hostinec u rybníka ve Vysokém Veselí (tady i vaří a taky tady mají zmrzlinu), hospoda ve Sběři, hasičská zbrojnice v Češově na návsi, hasičská zbrojnice ve Volanicích.

 
putovani_2018.txt · Poslední úprava: 2018/07/16 10:42 autor: marenka     Nahoru